Na tropie nieznanych zwierząt
Na niezmierzonych obszarach Turcji i Kirgizji ciągle można napotkać nieznane nauce gatunki flory i fauny. Ich tropem podążali członkowie Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego i Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Efekty wypraw mozna oglądać na wystawie "Na tropie nieznanych zwierząt".
Na wystawie można poznać egzotyczne dla naszej strefy geograficznej zwierzęta, takie jak jeżozwierze czy sęp. Ekspozycję ubarwiają również niezwykle charakterystyczne dla rejonu morza śródziemnego gatunki ciepłolubnych ptaków czy ssaków. Na szczególną uwagę zasługują eksponaty zoologiczne (m. in. suseł, jeżozwierz, żmija, sęp, bocian biały) czy mini dioramy. Na ekspozycji prezentowane są efektowne i kolorowe niewielkie fragmenty kolekcji entomologicznych, aby przybliżyć naturalne środowisko życia owadów niektóre z nich prezentowane są w minidioramach środowiskowych.
Poza przedstawieniem wybranych elementów przyrodniczych wystawa omawia sposoby i problematykę gromadzenia zbiorów naukowych w muzeach, sposób organizowania oraz cel i sens prowadzenia tego typu ekspedycji. Na wystawie przedstawiony jest także proces opracowania naukowego materiałów badawczych.
Ekspedycje naukowe to nie tylko ciężka i żmudna praca w terenie to również spotkania z kulturą i ludnością tubylczą. Po wielu latach realizowania projektów badawczych w Turcji zgromadzono ciekawe pamiątki, które również prezentowane są na wystawie - eksponaty etnograficzne ? jak worek na kumys, nakrycia głowy, kirgiski bat kamczy, zestawy do herby i kawy, czy fajkę wodną.
Ekspozycja, której kuratorem jest Zofia Zalewska, będzie czynna od 25 kwietnia do 22 czerwca.
Wernisaż wystawy, w którym weźmie udział Roland Dobosz z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu odbędzie się w piątek, 25 kwietnia br. o godz. 17.00 w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, al. Niepodległości 15. Serdecznie zapraszamy!