Reklama

Nadciąga najzimniejsza noc ostatnich dni. Najgorzej w dwóch regionach Polski

Mimo że czerwiec przywitał nas piękną pogodą, a wielu z nas z niecierpliwością wyczekuje lata, wkrótce musimy spodziewać się nagłej zmiany warunków. IMGW wydał ostrzeżenia dotyczące nocnych przymrozków. Nie zapomnijmy zabezpieczyć przed nimi roślin.

Pierwszy piątek czerwca zapowiada się pogodnie, jednak od północy kraju do Polski zacznie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Oznacza to, że nadchodzący weekend będzie nieco zimniejszy w porównaniu do ostatnich dni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o lokalnie występujących przymrozkach. Nagłego spadku temperatury możemy spodziewać się w nocy z piątku na sobotę (z 2 na 3 czerwca).

W niektórych rejonach Polski prognozowane są jednak większe spadki temperatury, do -2 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na północy kraju oraz lokalnie w rejonach podgórskich Karpat. 

Reklama

Zobacz również: Jaka pogoda czeka nas w Boże Ciało? Prognoza na długi weekend w czerwcu

Gdzie pojawią się przymrozki? Województwa i powiaty

Ostrzeżenia przed przymrozkami nie dotyczą całego kraju, a jedynie konkretnych województw i powiatów. Na spadek temperatury poniżej 0 st.C. powinni przygotować się mieszkańcy województw:

  • warmińsko-mazurskiego,
  • podlaskiego,
  • mazowieckiego,
  • lubuskiego - północne powiaty,
  • wielkopolskiego - północne powiaty, 
  • małopolskiego - powiaty tatrzański i nowotarski,
  • podkarpackiego - powiat leski i bieszczadzki. 

Zobacz również: Najnowsza prognoza pogody na lato w Polsce. IMGW pokazało mapy. Wakacje będą słoneczne i upalne?

Na wiosenne przymrozki muszą uważać ogrodnicy

Przygruntowe przymrozki są szczególnie niebezpieczne dla naszych ogródków, w których mogą wyrządzić niemałe szkody. Mrozy w ogródku mogą powodować uszkodzenia młodych pąków czy też kiełkujących siewek, co przełoży się na brak kwiatów, a także plonów owoców i warzyw. Aby zminimalizować potencjalne szkody, musimy przygotować nasze rośliny na spadki temperatury. 

W tym celu należy wykonać wiosenne okrycia roślin. Możemy wykorzystać do tego białą ogrodową agrowłókninę, która utrzymuje ciepło w ich pobliżu. Jest ona lekka i przepuszczalna, dlatego zapewnia odpowiednią temperaturę, chroniąc też rośliny przed utratą wilgoci.

Jeśli nie mamy agrowłókniny w domu, możemy też sami wykonać klosze ochronne, które zabezpieczą sadzonki przed przymrozkami. Potrzebujemy do tego jedynie pustych, plastikowych butelek PET. Zrobienie kloszy jest banalnie proste. Wystarczy przeciąć butelki na pół, a ich górną część umieścić na roślinie. W taki sposób uzyskujemy miniaturową "szklarnię", która zatrzyma nie tylko ciepło, ale i wilgoć wokół rośliny w trakcie przymrozków.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | prognoza pogody | wiosna | ogródek | ogrodnictwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy