Reklama

Reklama

Najbardziej zadłużony emeryt w Polsce. Kwota długu zwala z nóg

Emeryci wpadają w coraz większe problemy finansowe – wynika z informacji zawartych Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK. Najbardziej zadłużony senior mieszka na Lubelszczyźnie, a dług 66-latka wynosi aż 77,6 mln zł.

Emeryci w finansowych tarapatach

Osoby, które ukończyły 65 lat, szczególnie odczuwają wzrost cen m.in. za żywność i energię. Niskie świadczenia emerytalne i rosnąca inflacja powodują, że coraz więcej seniorów popada w zadłużenie, które w czerwcu br. wynosiło już 10,4 mld zł, czyli o 1 mld więcej, niż w marcu 2020 r. Takich osób w Polsce na chwilę obecną jest aż 384,5 tys. Średni dług na jednego emeryta wynosi prawie 27 tysięcy zł.

Prócz emerytów, jeszcze tylko jedna grupa wiekowa w Polsce pogorszyła swóje zadłużenie, a mowa o osobach w wieku 45-54 lat. Emeryci zaciskają pasa, jak tylko mogą, ale w wielu przypadkach nie pomaga nawet to. Wielu seniorów coraz częściej staje przed dylematem, czy kupić niezbędne leki, czy jedzenie.

Reklama

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że po opłaceniu rachunków i kupieniu żywności, zdecydowana większość emerytów, bo ponad 60 proc., wydaje pieniądze na leki i preparaty medyczne. Budżet uszczupla się również poprzez wydatki na paliwo i bilety komunikacji zbiorowej - twierdzi tak 36 proc. respondentek i 44 proc. respondentów uwzględnionych w badaniu. Natomiast najmniej środków seniorzy przeznaczają na swoje pasje i hobby.

Mimo waloryzacji świadczeń emerytalnych oraz dodatków w postaci trzynastej i czternastej emerytury sytuacja finansowa seniorów zdecydowanie się pogarsza. Wspomniany znaczny wzrost cen z pewnością ma duże znaczenie dla takiego stanu rzeczy, ale portfele emerytów są szczuplejsze również z innych powodów, o czym przekonuje Sławomir Grzeczak:

Ponadto w raporcie BIG czytamy, że choć to kobiety częściej nie regulują wierzytelności, to mimo wszystko większe długi posiadają mężczyźni. W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie BIK widnieje bowiem 194 285 pań (zaległość - 4,6 mld zł) i 191 291 panów (zaległość - 5,8 mld zł) po 65 r.ż. W znacznej części największym obciążeniem dla obu płci są zobowiązania i zaległości w spłacie różnego rodzaju kredytów.

Najwięcej zadłużonych osób po 65. roku życia mieszka na Mazowszu, gdzie ponad 50 tysięcy dłużników posiada zaległości w łącznej wysokości ponad 2 mld zł. Średni dług na jednego seniora województwa mazowieckiego wynosi niemal 39 tysięcy zł.

Czytaj także: Polacy starzeją się szybciej niż większość Europy

Kolejno na liście są mieszkańcy województwa śląskiego (ponad 1,5 mld zł zobowiązań) i dolnośląskiego, gdzie kwota zaległości wynosi niemal 900 mln zł. Najmniej niespłaconych długów mają seniorzy zameldowani w województwie podlaskim. Ponad siedem tysięcy emerytów ma tam długi o łącznej wartości 163 mln zł.

Rekordowa zaległość

Pewien 66-leetni mężczyzna z województwa lubelskiego posiada dług w wysokości ponad 77 mln zł. Na drugim miejscu dłużników pod względem województw znalazła się 66-letnia kobieta ze śląska, posiadająca ponad 40 mln zł zaległości. Stawkę szesnastu województw zamyka 68-latek w województwa opolskiego, którego zadłużenie wynosi ponad 1,4 mln zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: seniorzy | długi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy