Najkrótsze nazwisko w Polsce noszą tylko dwie osoby. Ile ma liter?

Oprac.: Agnieszka Kasprzyk

W Polsce zarejestrowanych jest około 750 tys. nazwisk. Wśród nich wiele jest bardzo popularnych, każdy z nas zna jakiegoś Kowalskiego czy Wójcika. Są jednak również takie, które brzmią bardzo egzotycznie. Jakie jest najkrótsze nazwisko w Polsce i ile osób je nosi? Różnice między tymi krótkimi, a wyjątkowo długimi mają wyjątkowo dużą rozpiętość.

Najkrótsze nazwisko w Polsce: ile ma liter?
Najkrótsze nazwisko w Polsce: ile ma liter?Canva ProINTERIA.PL

W Polsce każdy obywatel musi mieć nazwisko, choć nie zawsze było to oczywiste. Kiedyś taki przywilej dotyczył tylko szlachty, z czasem nazwiska przylgnęły także do chłopów i mieszczan. W tym przypadku często związane były z ich zawodami lub czymś, co ich wyróżniało, na przykład Kowalczyk czy Przybył. Dziś lista nazwisk zarejestrowanych w Polsce wciąż rośnie, co jest związane z procesami migracyjnymi. Wśród nich są zarówno popularne, jak i wyjątkowo krótkie, długie lub rzadko występujące.

Ile liter ma najkrótsze nazwisko w Polsce?

Każdy z nas zna bezpośrednio lub pośrednio osoby, których nazwiska są wyjątkowo krótkie, na przykład Maj albo Kot. Mają one swój rodowód w nazwach, jakie nadawali sobie dla odróżnienia chłopi. Okazuje się jednak, że najkrótsze nazwisko w Polsce ma zaledwie dwie litery. Rekordzistą jest tu Oo, które nie dość, że składa się z dwóch liter, to jeszcze takich samych: Oo. Oprócz niego dwuliterowe nazwiska zarejestrowane w naszym kraju to:

  • Ax; 
  • Bc; 
  • Bu; 
  • Bi; 
  • Eo; 
  • Ek; 
  • Fu 
  • In; 
  • Je; 
  • Ka; 
  • Le; 
  • Oe; 
  • Sa; 
  • Sy.  

Te wyjątkowo krótkie nazwiska są w Polsce niezwykle rzadkie. Zazwyczaj noszą je zaledwie po dwie osoby.

Jak brzmi najdłuższe nazwisko w Polsce? Ma ponad 50 znaków

Polska słynie z dość długich nazwisk, które sprawiają niemałe problemy, zwłaszcza cudzoziemcom. Każdy z nas kojarzy słynną scenę z filmu "Jak rozpętałem II wojnę światową", kiedy niemieckiego oficera do szału doprowadziło polskie nazwisko "Brzęczyszczykiewicz". Okazuje się jednak, że najdłuższe nazwisko w Polsce bije je na głowę, bo składa się na nie aż 51 znaków. Jest więc dłuższe od najkrótszego aż o 49 znaków. Wynika to z faktu, że nazwiska łączone liczą się u nas jako całość. Na podium stoi więc zlepek Czartoryski Rostworowski-Mycielski Anderson Scimone. Nazwisko należy do kobiety, mężczyźni mogą się tu poszczycić dużo mniejszą, choć również imponującą liczbą 31 znaków: Paschalis Ochedoski vel Ochenduszko. 

Jednym ze sposobów na znalezienie informacji na temat swojego nazwiska, jest wejście na portal dane.gov.pl.
Jednym ze sposobów na znalezienie informacji na temat swojego nazwiska, jest wejście na portal dane.gov.pl.123RF/PICSEL

Najrzadsze i najpopularniejsze nazwiska w Polsce

Oprócz wymienionych wyżej nazwisk dwuliterowych, do najrzadszych w Polsce należą te niemal równie krótkie. Należą do nich Nof, Żuj, Wir, Zoc, Beg, Cuk, Zem. Oprócz nich do rzadkich należą również nazwiska o zagranicznym rodowodzie, jak Vi Tien czy Berković. Trzeba tu dodać, że Ministerstwo Cyfryzacji na stronie dane.gov.pl podaje tylko takie nazwiska, które w Polsce noszą co najmniej dwie osoby. Na drugiej szali leżą nazwiska najpopularniejsze, w Polsce najwięcej jest Nowaków, drugie miejsce należy do Kowalskich, a trzecie do Wiśniewskich. W Polsce łącznie nazywa się tak około 440 tys. osób, co stanowi niemal połowę wszystkich nazwisk zarejestrowanych w naszym kraju.

Źródło: dane.gov.pl 

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas