Reklama

Reklama

Najpiękniejsze domki na świecie. Specjalnie na emeryturę

Pewnie nie raz zastanawialiście się nad tym co będziecie robić i gdzie chcielibyście mieszkać kiedy już przejdziecie na emeryturę. Zdaje się, że na pomysł jak fantastycznie spędzić starość wpadł pochodzący z Tokio architekt, Issei Suma.

Suma stworzył prototyp domków, w których docelowo Japończycy mieliby kwaterować starszych mieszkańców społeczności. Kompleks Jikka, czyli zespół pięciu spiczastych domków z drewna, przypominających trochę indiańskie namioty wyposażony jest z myślą o osobach starszych we wszystkie udogodnienia np. płytki basen w kształcie spirali, kuchnię i wygodny salon.

Architekt ulokował swoje domki na wiejskich terenach w prefekturze Shizuoka. Do kompleksu o łącznej powierzchni około 100 m2 już wprowadziły się pierwsze lokatorki wraz ze swoimi opiekunkami. Teraz jest on ich domem, ale także miejscem, w którym pracują i odpoczywają.

Reklama

Każdy z pięciu domków wybudowany jest na planie kwadratu, ściany wyginają się w łuki, a dach zakończony jest szpicem na wzór indiańskiego tipi.

Każdy z domów w kompleksie pełni inną funkcję. Największy, to część centralna zawierająca kuchnię, jadalnię i salon. Kolejno w dwóch mniejszych ulokowana jest łazienka z wanną, sypialnia i powierzchnia magazynowa. Nie zabrakło tutaj również sypialni dla gości. Ostatnie tipi, to to, w którym znajduje się basen w zaskakującym kształcie spirali. Ta niecodzienna forma sprawia, że basen jest dostępny także dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Warto zwrócić uwagę także na wielkie okna, które sprawiają, że niewielkie budynki są dobrze naświetlone i praktycznie do zapadnięcia zmroku nie wymagają korzystania ze sztucznego oświetlenia.

Całość wygląda nieco kosmicznie, ale czyż nie chcielibyście spędzić w Jikka chociaż kilku dni?

***zobacz materiały o podobnej tematyce*** 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy