Najpiękniejsze kwiaty na cmentarz. Jakie wybrać na Wszystkich Świętych w 2021?

Aktualizacja

Dzień Wszystkich Świętych oraz następujące po nim Zaduszki są coraz bliżej. To czas, aby pomyśleć o kwiatach na cmentarz oraz różnych wariantach ich kompozycji. Jakie kwiaty wybrać na Wszystkich Świętych w 2021? Oto zestawienie najpiękniejszych i najbardziej wytrzymałych roślin, które pięknie prezentują się na grobach naszych bliskich.

Najpiękniejsze i najtrwalsze kwiaty na cmentarz
Najpiękniejsze i najtrwalsze kwiaty na cmentarz123RF/PICSEL

Chryzantemy

Chryzantemy przez wielu uważane są za najpiękniejsze kwiaty na cmentarz
Chryzantemy przez wielu uważane są za najpiękniejsze kwiaty na cmentarz123RF/PICSEL

Chryzantemy, nazywane też złocieniami, to jesienne kwiaty, które od lat zdobią groby na Wszystkich Świętych. Rośliny są wspaniałą ozdobą ze względu na ogromną różnorodność odmian. Można spotkać złocienie o pomponowych, pełnych, półpełnych czy pojedynczych kwiatach. Płatki złocieni mogą przybierać różne barwy od białej, przez różową, żółtą i pomarańczową aż po czerwoną, niebieską czy wręcz czarną. Rośliny w zależności od odmiany mogą osiągać od 30 do 100 centymetrów wysokości. Ogromna różnorodność form i kolorów sprawia, że chryzantemy często bywają określane jako najpiękniejsze kwiaty na cmentarz.

Największy cmentarz świata. Grzebią tu ludzi od 1400 lat!© 2015 Associated Press

Rośliny bardzo lubią słońce, próchniczą, przepuszczalną ziemię o zasadowym odczynie i wilgoć. Niektóre gatunki chryzantem są mrozoodporne i dobrze poradzą sobie z niskimi temperaturami, jednak większość odmian lepiej okrywać na noc, jeśli prognoza pogody ostrzega przed mrozami. Ponieważ złocienie pokrywają się kolorami aż do późnej jesieni, uznawane są za najlepsze żywe kwiaty na cmentarz. Osoby, które szukają alternatywy dla chryzantem, często sięgają po wrzosy.

Wrzosy

Wrzosy są coraz częściej wybierane jako kwiaty na grób
Wrzosy są coraz częściej wybierane jako kwiaty na grób123RF/PICSEL

Wrzosy to kolejne jesienne kwiaty, które można spotkać na cmentarzach podczas Święta Zmarłych. Rośliny mogą mieć płożący lub wzniesiony pokrój i osiągać od 25 do 35 centymetrów wysokości. Krzewinki mają drobne, igiełkowate liście w zielonym kolorze, a od września do późnej jesieni pokryte są drobnymi kwiatami w białym, fioletowym bądź różowym kolorze. Wrzosy najlepiej rosną opromienione słońcem w kwaśnej, przepuszczalnej glebie. Rośliny poradzą sobie także w półcieniu. Wrzosom niestraszne są mrozy, toteż jako kwiaty na grób sprawdzają się doskonale. Niewielkie przymrozki nie zaszkodzą tym roślinom, więc nawet wyniesione na cmentarz przed Zaduszkami, powinny w dobrej kondycji przetrwać chłodne noce. 

Golteria rozesłana

Golteria rozesłana jest odporna na mróz, toteż sprawdzi się w charakterze rośliny na cmentarz
Golteria rozesłana jest odporna na mróz, toteż sprawdzi się w charakterze rośliny na cmentarz123RF/PICSEL

Kupując żywe kwiaty na cmentarz, wiele osób obawia się, że przemarzną i będą szpecić, zamiast zdobić nagrobki. Często nie mamy bowiem czasu lub możliwości, aby odpowiednio zabezpieczyć rośliny przed chłodem. W takiej sytuacji, zamiast kwiatów na grób, lepiej wybrać inne rośliny ozdobne, którym ujemne temperatury nie są straszne, na przykład — golterię rozesłaną. Roślina jest niewielką krzewinką o płożącym pokroju, stąd nazywana bywa też pełzającą. Golteria osiąga do 20 centymetrów wysokości i jest rośliną zimozieloną. Krzewinka ma drobne błyszczące liście. Ozdobny charakter nadają roślinie ciemnozielone, przebarwiające się jesienią na czerwono, liście oraz okrągłe czerwone owoce, które prezentują się niebywale dekoracyjnie. Golteria najlepiej rośnie w umiarkowanie żyznej, przepuszczalnej glebę o kwaśnym odczynie. Roślina dobrze radzi sobie z niskimi temperaturami, dlatego nie będzie wymagała okrycia na listopadowe noce i doskonale sprawdzi się w charakterze rośliny na cmentarz.

Mrozy

Starzec popielny ze względu na swój wygląd bywa nazywany mrozem
Starzec popielny ze względu na swój wygląd bywa nazywany mrozem123RF/PICSEL

Kwiaty na cmentarz będą prezentowały się jeszcze piękniej, jeśli stworzymy dla nich odpowiednie tło. Przykładem odpornej na mróz rośliny — doskonale nadającej się do kompozycji kwiatowej na cmentarz — jest starzec popielny. Roślina, nazywana też starcem srebrzystym, to półkrzew o wzniesionym pokroju. Starca cechują sztywne, silnie rozgałęzione pędy oraz srebrzyste, mocno powycinane, duże liście. Całą roślinę pokrywa białoszary meszek, który przywodzi na myśl szron, stąd zwyczajowa nazwa — mrozy.

Meszek ów chroni roślinę przed mrozem i utratą wody. Starzec popielny ponad wszelką miarę kocha słońce, bardzo źle radzi sobie w cieniu i półcieniu. Poza tym roślina jest niewymagająca: rośnie w każdym podłożu i nie potrzebuje pielęgnacji. Mrozy nie lubią nadmiernej wilgoci, toteż lepiej radzą sobie w przepuszczalnej glebie. To doskonałe rośliny na cmentarz, bowiem dobrze znoszą ujemne temperatury — wyjdą bez szwanku, nawet jeśli mrozy sięgną minus 12 stopni Celsjusza. Starzec srebrzysty świetnie prezentuje się zarówno w osobnej doniczce, jak i charakterze elementu kompozycji kwiatowej na cmentarz.

Najpiękniejsze kwiaty na cmentarz: Kompozycje

Ciekawą alternatywą dla ustawienia na grobie doniczek z pojedynczymi roślin są kompozycje kwiatowe na cmentarz. Warto rozważyć połączenie kilku różnych gatunków, aby stworzyć niebanalną dekorację nagrobka. Pięknie prezentują się białe chryzantemy połączone z mrozami, czy wrzosy posadzone w jednym pojemniku z golterią. Połączenie mrozów i gloterii to także interesująca propozycja. Takie kompozycje można uzupełnić też miniaturowymi iglakami, żurawkami czy krzewinką hebe.

Tworząc dekorację grobu, warto wziąć pod uwagę nie tylko barwę kwiatów, ale także kolor zniczy i innych elementów
Tworząc dekorację grobu, warto wziąć pod uwagę nie tylko barwę kwiatów, ale także kolor zniczy i innych elementów123RF/PICSEL

Kompozycje kwiatowe na cmentarz mogą też zawierać inne jesienne ozdoby takie jak dynie, jarzębiny, szyszki czy kasztany. Warto też pomyśleć o kolorystyce dekoracji nagrobka, ciekawie prezentują się kwiaty i znicze w jednym kolorze lub dwubarwne kompozycje. Jest wiele ciekawych sposobów, aby w nietypowy sposób ozdobić groby.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas