Reklama

Najrzadziej nadawane imię w Polsce. Noszą je wyjątkowe kobiety

To jedno z najrzadszych imion w Polsce. W ciągu ostatnich trzech lat rodzice nadali je tylko kilku dziewczynkom. W porównaniu do jej męskiego odpowiednika to niewielki odsetek. Skąd się wzięło imię Iwa, jakie ma znaczenie i ile jest w Polsce dziewczynek o tym imieniu? Wyjaśniamy.

Pochodzenie imienia Iwa 

Nie jest pewne pochodzenie imienia Iwa. Najprawdopodobniej pochodzi ono z języka germańskiego lub celtyckiego i jest skrótem od imienia Iwona. W Polsce imię Iwona zaczęto nadawać dziewczynkom dopiero w XX wieku. Skrót Iwa jako pełnoprawne imię weszło do użycia jeszcze później. Nadawane było głównie w Wielkopolsce i Małopolsce. Dużo częściej jest nadawana dzieciom męska forma tego imienia, czyli Iwo.  

Sprawdź również: Silne imiona żeńskie. Jesteś na liście?

Reklama

Znaczenie imienia Iwa 

Germańskie pochodzenie tego imienia wskazuje też na jego znaczenie. W celtyckich i germańskich dialektach Iwa, Iwo czy Iwona pochodzi od słowa “iwa". To krótkie słowo związane było z drzewem, najprawdopodobniej cisem. Stąd można wysnuć znaczenie imienia Iwa, które odnosiło się do drzewa cisowego, wierzby lub łuku z drzewa cisowego

Jeśli wziąć pod uwagę pochodzenie celtyckie, Iwa byłaby żeńskim odpowiednikiem imienia Jan. We wczesnych indoeuropejskich językach brzmiało ono często Iwan czy Iwasz.  

Popularność imienia Iwa

Popularność imienia Iwa w Polsce można by nazwać niepopularnością. Rodzice nadają je córkom niezwykle rzadko. Dość wspomnieć, że w 2020 roku imię Iwa nadano trzem dziewczynkom, a w 2021 - żadnej. W zeszłym roku nazwano tak dwie osoby, a w tym roku jeszcze żadnej. Oznacza to, że w Polsce jest zaledwie 5 osób o imieniu Iwa w wieku poniżej trzech lat.  

Dla porównania - w samej pierwszej połowie tego roku imię Iwona rodzice nadali dzieciom cztery razy. Dużo bardziej popularna jest męska forma tego imienia, Iwo. W pierwszej połowie tego roku nadano je 115. chłopcom. 

Czytaj też: Oznacza zwycięstwo ludu. Greckie imię bije rekordy popularności 

Kiedy Iwa obchodzi imieniny?

Częstotliwość występowania Iwy kalendarzu jest wprost proporcjonalna do popularności tego imienia. Iwa obchodzi imieniny tylko raz w roku - 1 grudnia. Razem z nią świętują między innymi Sobiesława, Blanka, Edmund i Platon. Zdrobnienia od imienia Iwa to Iwka, Iwuś, Iwunia.  

Kobiety o imieniu Iwa - lojalne i ambitne

Uważa się, że kobiety o imieniu Iwa są bardzo ambitne i pracowite. Ponieważ przy okazji potrafią współpracować, często osiągają zawodowe sukcesy. Zwłaszcza, jeśli dodamy do tego dużą kreatywność, jaką przypisuje się osobom o tym imieniu.  

Iwa jest pełna energii, a w wykonywane zadania angażuje się całą sobą. Jest towarzyska i lubiana, chętnie wspiera przyjaciół w potrzebie. Lojalność i wyrozumiałość decydują o jej udanym życiu rodzinnym. Iwa zrobi wiele, by zacieśnić relacje z bliskimi.  

Źródła: gov.pl INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nietypowe imiona | znaczenie imienia | pochodzenie imion | imieniny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy