Reklama

Najstarsza gimnastyczka na świecie ma 97 lat i zadziwia niesamowitą formą!

Urodzona jeszcze w okresie istnienia Republiki Weimarskiej Niemka Johanna Quaas, choć dobiega już prawie stu lat, nie tylko zaskakuje niesamowicie jak na swój wiek aktywnym trybem życia, ale też chwali się swoimi sukcesami na Instagramie. Widząc jej zdjęcia, aż trudno uwierzyć, że to prawda.

Johanna Quaas urodziła się w 1925 roku w mieście Hohenmölsen. Od dzieciństwa interesowała ją gimnastyka artystyczna, jednak ścieżki losu często układały się tak, że uniemożliwiały jej rozwinięcie jej fizycznego potencjału. Choć jej rodzice sami byli profesjonalnymi sportowcami i wspierali pasję córki, to częste podróże na zawody i zgrupowania nie ułatwiały dziecku rozwijania talentu. 

Mimo to jako dziesięciolatka Johanna brała już udział w konkursach sportowych, musiała jednak zawiesić tę aktywność po przeprowadzce z rodziną do innego miasta. Jako 11-latka musiała zaangażować się w obowiązkowe programy dla dziewcząt wspierające wysiłek wojenny III Rzeszy w czasie II wojny światowej. Johanna pracowała wtedy na roli i opiekowała się dziećmi. Do 1945 roku trenowała gimnastykę w Stuttgarcie. Po zakończeniu wojny i podziale III Rzeszy na dwie republiki znów nie mogła poświęcić się swojej pasji. W Republice Federalnej Niemiec do 1947 roku uprawianie gimnastyki było zabronione, gdyż była to jedna z flagowych dyscyplin niemieckich nazistów. Johanna Quaas w tym czasie zapisała się więc do drużyny siatkarskiej. W 1950 roku zakończyła edukację, zdobywając uprawnienia nauczycielki wychowania fizycznego. Aż do pięćdziesiątki poświeciła się wychowywaniu dzieci — swoich rodzonych i własnych uczniów.

Reklama

Sprawdź: Co piły nasze prababcie, żeby zdrowo żyć? Oto przepisy z ich notesów

By spełnić marzenia, nigdy nie jest za późno


Do realizowania swoich pasji i marzeń powróciła, mając lat 56. Dzięki swoim sukcesom jako seniorka i obecności w social mediach szybko zdobyła dużą popularność. Nie brakowało też sukcesów. Do 2012 roku Quaas 11-krotnie triumfowała w Mistrzostwach Niemiec w kategorii seniorów, a Międzynarodowa Galeria Sław Gimnastycznych uhonorowała ją nagrodą Nadii Comăneci. Gdy została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa — w 2012 roku — jako najstarsza żyjąca aktywna gimnastyczka, miała już 86 lat. W tym samym czasie świat ujrzał, jak wykonuje ćwiczenia na drążkach w wiralowym klipie zamieszczonym w internecie. W ciągu tygodnia obejrzało go ponad milion osób. 

Gościła też w stacjach telewizyjnych w Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie prezentowała swoją ulubioną formę ćwiczeń gimnastycznych — na drążkach równoległych.


Tajemnica niesamowitej formy pani Quaas

Dekadę po wejściu do światowej galerii sław Johanna Quaas wciąż może pochwalić się doskonałym stanem zdrowia. Wyprowadza swoje psy na spacer i z przyjemnością zajmuje się swoim ogródkiem. 

"Mój sekret jest bardzo prosty: to zdrowa dieta. Pilnuję, żeby się nie objadać, ani nie jeść zbyt mało. Jem także bardzo dużo zieleniny" - mówiła seniorka-rekordzistka w klipie opublikowanym na oficjalnym kanale Księgi Rekordów Guinessa w serwisie YouTube.Zobacz również: Sześć korzyści zdrowotnych, które daje nam joga
 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gimnastyka artystyczna | Księga Rekordów Guinnessa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy