Reklama

Reklama

Największe gryzonie w Polsce. O tych przypadkach było głośno

Gryzonie to nie tylko małe, domowe zwierzątka. Niektóre gatunki osiągają ogromne rozmiary. Największym gryzoniem na świecie jest kapibara, natomiast w Polsce - bóbr. Okazuje się jednak, że również masa szczurów potrafi zaskoczyć.

Bóbr z Tatrzańskiego Parku Narodowego

Największym gryzoniem na świecie jest kapibara ważąca do 60 kilogramów, która nie występuje w naszym kraju, choć można ją spotkać w kilku zoo, np. Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku. Z kolei największym gryzoniem żyjącym w Polsce jest bóbr europejski. Jego masa może osiągnąć nawet 30 kilogramów, a długość ciała wynieść ponad metr.

W zeszłym roku furorę w internecie robiła wiadomość o zadomowieniu się bobra w rejonie Morskiego Oka. Niestety w maju Tatrzański Park Narodowy poinformował, że jeden z turystów znalazł go martwego pod Szpiglasową Przełęczą. 

Reklama

Bóbr to w Tatrach ewenement, a fakt, że przetrwał zimę i wspiął się tak wysoko, zadziwił leśniczych. "To jest bardzo wielka przyrodnicza ciekawostka, z którą nie mieliśmy wcześniej w Tatrach do czynienia. Nie wiemy, czy to był samotny osobnik, czy pojawi się w tym rejonie jeszcze inny bóbr" - mówił Grzegorz Bryniarski, leśniczy znad Morskiego Oka.

Wielki szczur z Białegostoku

W 2015 roku internet obiegło zdjęcie z gigantycznym gryzoniem pochodzącym z miejscowości koło Białegostoku, prawdopodobnie z powiatu monieckiego. Szczur, który został zabity, miał ważyć nawet 16 kilogramów. 

"16-kilogramowy szczur zabity przez gościa w miejscowości koło Białegostoku" - napisał jeden z użytkowników Facebooka i załączył do posta fotografię, której perspektywa sprawiła, że gryzoń wyglądał na naprawdę olbrzymiego. Zdjęcie zyskało wielką popularność w sieci, choć internauci mają wątpliwości co do prawdziwych rozmiarów i wagi szczura.

Przeciętnie gryzonie te osiągają jedynie około pół kilograma wagi. Kilkanaście lat temu pewnego osobnika z Papui-Nowej Gwinei okrzyknięto największym szczurem na świecie. Reporterzy przygotowujący materiał dla BBC odkryli w kraterze nieczynnego wulkanu w Bosawi gryzonia mierzącego aż 82 centymetry długości.

***

Zobacz również:

Połączenie tych produktów, to piekło dla żołądka. Wzdęcia to nie wszystko

Maryja pokazała jej przyszłość świata. Co zobaczyła Mirjana Soldo?

Woda z ogórków kiszonych - eliksir składników aktywnych biologicznie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gryzonie | bóbr | szczur

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy