Nasze góry kipią od kwiatów
Wczesna wiosna to najlepszy czas, by oglądać barwne roślinne dywany na halach. Najwspanialszymi miejscami na rodzinny spacer wśród kwiatów są Dolina Chochołowska i polana Kalatówki w Tatrach.
Krokusy wychylają się z ziemi, tworząc wspaniałe fioletowe dywany. Pojawiają się na wiosnę i... szybko przekwitają, czasu na wycieczkę mamy więc niewiele. Jednak widok ukwieconych hal, na których krokusy wyrastają spod śniegu, i nieodległych białych tatrzańskich szczytów naprawdę zapiera dech w piersiach!
Dolina Chochołowska słynie zwłaszcza z dwóch słonecznych polan, gdzie spotkamy najwięcej krokusów: Siwa Polana oraz Huciska. To świetne miejsca na zrobienie zdjęć.
Są też inne atrakcje. Kręcono tutaj 7. odcinek serialu "Janosik", po którym pamiątką jest Kaplica Jana Chrzciciela.
Wytrwalsi mogą wejść na szczyty Wołowiec i Rakoń. W Schronisku PTTK można zjeść przepyszną szarlotkę i wypić grzańca. Znajduje się tu sala papieska upamiętniająca pobyt papieża Jana Pawła II w czerwcu 1983 r.
Kalatówki to hala leżąca w Dolinie Bystrej w Tatrach Zachodnich. Ze względu na łagodny klimat i duże nasłonecznienie, krokusy kwitną tu wyjątkowo pięknie. Po drodze możemy zobaczyć klasztor Albertynek z 1898 r., a w nim zwiedzić pustelnię Brata Alberta, czyli Adama Chmielowskiego - założyciela klasztoru.
Przydatne informacje: Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego: bilet normalny 5 zł, ulgowy 2,50 zł. Schronisko Górskie PTTK na Polanie Chochołowskiej: tel. 18 207 05 10, www.chocholowska.com; Hotel Górski PTTK Kalatówki tel. 18 206 36 44.
Podhalańscy pasterze wyruszają na wypas owiec
Turystów, którzy odwiedzają Tatry wiosną, czeka dodatkowa atrakcja. To redyk wiosenny - święto bacowskie: uroczyste, symboliczne wyjście pasterzy z kierdlem (stadem) owiec na wypas na górskie hale. Są na nim obecni bacowie, ubrani w tradycyjne góralskie stroje. Zaczyna się od nabożeństwa, podczas którego święci się wodę i szczapy drewna potrzebne do rozpalenia ogniska (watry). Jednocześnie jest to barwne widowisko folklorystyczne.
Główna uroczystość odbywa się w Ludźmierzu koło Nowego Targu, w Sanktuarium Maryjnym, na św. Wojciecha - patrona wiosny (w tym roku 22 kwietnia, godz. 11.00). Z kolei gmina Poronin organizuje redyk w Małym Cichem, w kaplicy na polanie Tarasówka, 3 maja o 14.00.
Przydatne informacje: Centrum Informacji Turystycznej Zakopane: tel. 18 20 12 211. Urząd Gminy Poronin: tel. 18 207 412 98, www.poronin.pl.
Jak dojechać
Dolina Chochołowska: Dojazd busem z Zakopanego do Siwej Polany (cena biletu 5 zł). Potem pieszo do Hucisk, ok. 60 minut marszu. Można też dojechać rowerem (wypożyczalnia przy parkingu).
Kalatówki: Dojazd z Zakopanego do Kuźnic busem (3 zł). Dalej - brukowaną granitowymi kamieniami drogą brata Alberta 35 minut. Przez polanę biegnie niebieski szlak z Kuźnic na Giewont przez Halę Kondratową.