Naturalne środki sprzątające: Do czego ich użyć? Których błędów unikać?

Wszyscy znamy zalety sody, octu czy cytryny i ich nieocenione zasługi w naszej codziennej walce z brudem. Ale to nie są jedyne naturalne środki czyszczące, jakie można wykorzystać w domu, kiedy chcemy uciec od powszechnych detergentów pełnych chemii. Warto poznać piorące orzechy, które rosną na drzewach w krajach Dalekiego Wschodu, tajemniczy boraks i dumę Francuzów z południa, czyli tradycyjne mydło marsylskie. Przedstawiamy te bardzo skuteczne i naturalne sposoby na sprzątanie, które warto zaprosić do domu.

W łupinach orzechów znajduje się saponina, czyli związek chemiczny pozyskiwany z roślin
W łupinach orzechów znajduje się saponina, czyli związek chemiczny pozyskiwany z roślin123RF/PICSEL

Orzechy do prania

Do prania w orzechach musimy użyć orzechów z azjatyckiego orzechowca (sapindus mukorossi). Drzewo to rośnie w Indiach i Nepalu, ale orzechy możemy kupić w Polsce. Do prania wykorzystuje się tylko łupiny orzechów, to w nich znajduje się saponina, związek chemiczny pozyskiwany z roślin o właściwościach myjących. Łupiny oprócz właściwości czyszczących mają także działanie bakteriobójcze i grzybobójcze.

Orzechy piorące są bezpieczne i skuteczne
Orzechy piorące są bezpieczne i skuteczne123RF/PICSEL

Orzechy są skuteczne, bezpieczne i ekologiczne, nie zanieczyszczają środowiska, rozkładają się tak jak odpadki organiczne. Ponieważ rosną na drzewach nie zawierają żadnych substancji chemicznych. Można w nich ze spokojem i skutecznie prać nawet dziecięce ubranka oraz odzież alergików, wszystkie rodzaje tkanin, jakie zwykle pierzemy w temperaturze 60 st. C. Orzechy sapindus mukorossi są bezzapachowe. Kilogram orzechów wystarczy na kilka miesięcy intensywnego prania.

Te same orzechy możemy używać także do mycia naczyń w zmywarce. Wkładamy do kosza na sztućce kilka sztuk orzechów i włączamy zmywarkę na ten program co zwykle.

Wystudzony wywar z orzechów (10 sztuk orzechów gotujemy w 500 ml wody przez 10 minut) możemy użyć również jako płyn do wycierania kurzu. Zwilżamy wywarem ściereczkę do kurzu i przecieramy powierzchnie. Podobnie sprawdzi się do mycia podłogi.

Boraks

 Ponieważ boraks może być toksyczny, należy przestrzegać zasad jego użytkowania
Ponieważ boraks może być toksyczny, należy przestrzegać zasad jego użytkowania123RF/PICSEL

Boraks to związek sodu. Jest nieorganicznym związkiem chemicznym występującym w przyrodzie pod postacią boraksu rodzimego. Boraks (proszek) można kupić w specjalistycznych sklepach i z powodzeniem stosować do sprzątania domu. Boraks ma bardzo dobre właściwości czyszczące i odkażające, ale należy używać go ostrożnie i zgodnie z pewnymi zasadami, bo może być toksyczny.

Boraks ma bardzo wiele zastosowań w różnych gałęziach przemysłu i w medycynie. Jako składnik farmaceutyków jest pomocny w walce z różnymi rodzajami grzybic. Na szeroką skalę wykorzystuje się go w przemyśle kosmetycznym do produkcji detergentów.

Nie chcąc używać silnych detergentów z dodatkami chemicznymi, możemy wykorzystać boraks bezpośrednio, w jego czystej postaci. Łyżkę boraksu należy rozpuścić w litrze wody. W tak uzyskanym roztworze moczymy gąbkę lub szmatkę. Doskonale sprawdzi się do mycia szyb (dużo lepiej zadziała niż ocet). Sprawdzi się też jako środek do czyszczenia armatury, zacieków i osadu z kamienia w kabinie prysznicowej, w kuchni pomoże w walce z przypalonym tłuszczem w piekarniku.

Boraks pomoże pozbyć się pleśni

Boraks pomoże pozbyć się pleśni
Boraks pomoże pozbyć się pleśni123RF/PICSEL

Boraks rozpuszczony w wodzie dodany do prania zadziała jak środek zmiękczający i wybielający tkaniny oraz jak odplamiacz. A dzięki właściwościom przeciwgrzybiczym naniesiony na miejsca pokryte pleśnią lub grzybem (ściana, fuga, podłoga) pomoże uporać się z tymi kłopotliwymi zabrudzeniami.

Ponieważ boraks może być toksyczny (nie należy dopuszczać do jego bezpośredniego kontaktu ze skórą), należy przestrzegać zasad jego użytkowania. Przede wszystkim opakowanie z proszkiem przechowujmy z dala od dzieci. Nie sprzątajmy boraksem, jeśli jesteśmy w ciąży. Nie należy wdychać oparów i zawsze sprzątać w rękawiczkach.

Mydło marsylskie

Mydło marsylskie ma dobre właściwości myjące, a przy tym jest bardzo łagodne
Mydło marsylskie ma dobre właściwości myjące, a przy tym jest bardzo łagodne123RF/PICSEL

Mydło marsylskie to dobry pomysł nie tylko na jedną z pamiątek z podróży na Lazurowe Wybrzeże, ale też na dobry skuteczny środek sprzątający. Skład prawdziwego mydła marsylskiego powinien być ograniczony do kilku składników: zawierać 72% tłuszczów roślinnych, wodę, ług i olejki eteryczne. Tradycyjnie wykorzystywano oliwę z oliwek, ale obecnie wykorzystuje się również olej kokosowy, palmowy lub arganowy.

Mydło marsylskie ma dobre właściwości myjące i doskonale nadaje się do prania. Możemy zetrzeć kostkę mydła na tarce i tak uzyskanie płatki mydlane dodawać do prania. Nadaje się do prania ubranek dla niemowląt, odzieży osób z wrażliwą lub atopową skórą.

Woda z dodatkiem mydła sprawdzi się jako środek do czyszczenia mebli drewnianych i do mycia podłogi. Mydło marsylskie ma działanie odkażające i nabłyszczające.

Częstym błędem jest wybieranie mydła marsylskiego, które nie ma oryginalnej receptury, a co za tym idzie, jego działanie nie będzie tak skuteczne, a samo mydło nie będzie tak delikatne dla naszej skóry. Dlatego sprawdzajmy, czy pod nazwą mydło marsylskie nie kryje się mydło z masowej produkcji. Mydło marsylskie powinno mieć tylko kilka naturalnych składników i żadnych dodatków.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas