Nauka zdalna może wrócić. Jest jeden warunek

Czy do polskich szkół powróci nauczanie zdalne? Rząd na razie nie mówi o takiej możliwości. Jednak w ostatnich dniach temperatura za oknem jest wyjątkowo niska. Wczesne nadejście mrozów niepokoi samorządy. Ogrzewanie placówek oświaty generuje bowiem ogromne koszty. Czy oszczędność władz lokalnych może być powodem do tymczasowego zawieszenia nauki w normalnym trybie?

Nauka zdalna? Jest jeden warunek
Nauka zdalna? Jest jeden warunek123RF/PICSEL

Czy nauka zdalna może wrócić? To pytanie coraz częściej zadają sobie polscy uczniowie i rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Tym razem powodem odstąpienia od tradycyjnej formy nauczania nie miałaby być pandemia, a kryzys energetyczny i związane z nim podwyżki cen za ogrzewanie.

W tym roku - jak na złość - zima postanowiła zawitać do Polski wyjątkowo szybko. Już od kilku tygodni w naszym kraju temperatury są wyjątkowo niskie. W niektórych regionach Polski zaobserwować można regularne opady śniegu lub śniegu z deszczem. Aby zapewnić dzieciom odpowiednie warunki do nauki, placówki muszą ogrzewać sale.

Wspomniane podwyżki niepokoją samorządy. Utrzymanie szkół i przedszkoli w okresie zimowym sporo kosztuje. Aby oszczędzić, niektóre magistraty rozważają ograniczenie ogrzewania placówek oświatowych w weekendy - wówczas w budynkach nie odbywają się zajęcia.

Rozwiązaniem, które zagwarantowałoby samorządom oszczędność, byłaby nauka zdalna. Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski we wrześniu zaznaczał jednak,  że rząd nie ma  zamiaru decydować się na taki krok tylko z powodu mrozów. "To jest normalna pora roku w naszej części świata i nie jest to powód, by zamykać szkoły" - tłumaczył Piontkowski.

dyrektor może wstrzymać zajęcia w szkole na dwa dni jeżeli temperatura w salach służących do nauki nie przekracza 18 st. Celsjusza
dyrektor może wstrzymać zajęcia w szkole na dwa dni jeżeli temperatura w salach służących do nauki nie przekracza 18 st. Celsjusza123RF/PICSEL

Nauka zdalna? Jest jeden warunek

Co na temat mrozów mówią aktualne przepisy i rozporządzenia? Według nich dyrektor może wstrzymać zajęcia w szkole na dwa dni, jeżeli temperatura w salach służących do nauki nie przekracza 18 st. Celsjusza.

Jeśli po dwóch dniach warunki nie uległy poprawie i temperatura w pomieszczeniach nadal jest za niska, dyrektorzy mogą zdecydować się na wprowadzenie nauki zdalnej, zgodnie z wymogami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z 2 września 2022 roku w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

„Ewa gotuje”: Bułeczki serowe z ananasemPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas