Reklama

Naukowcy poznali język kur? "Przełomowe badania"

Zastanawialiście się kiedyś, o czym rozmawiają kury? I choć na pierwszy rzut oka to pytanie może wydawać się absurdalne, to jednak tak bardzo zainteresowało naukowców, że ci postanowili rozszyfrować „kurzy język”. Niewykluczone, że dzięki sztucznej inteligencji poznamy stany emocjonalne u wspomnianych ptaków.

Naukowcy poznali język kur

Naukowcy z Australii i Japonii zakasali rękawy i postanowili rozszyfrować zagadkę gdakania kur. Jednak zrozumienie odgłosów wydawanych przez kury nie byłoby możliwe bez użycia AI - czyli sztucznej inteligencji. Badania zostały przeprowadzone przez Australijczyka Adriana Cheoka profesora pracującego na iUniversity w Tokio oraz Juna Caia i Ying Yana.

Wysiłek naukowców został zwieńczony w publikacji pt. "Rozszyfrowywanie ptasich emocji. Nowatorskie podejście do sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w celu zrozumienia odgłosów kur".

Czytaj także: Po powrocie ze sklepu obróć jajka do góry nogami. To nie żart

Reklama

Kury mówią o swoich emocjach?

Badacze twierdzą, że o ich pracy naukowej nad kurzym językiem należy mówić w kategoriach "przełomowej". Dlaczego? Otóż dzięki sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, uczeni opracowali system pozwalający na interpretowanie różnych stanów emocjonalnych kurczaków. Pozwala on na zrozumienie, czy dana kura wydaje dźwięki związane z niepokojem, podnieceniem, poczuciem głodu, strachu, złości lub zadowolenia.

Podczas badań wysłuchano dźwięków 80 kur przebywających w różnych warunkach, które następnie poddano analizie. Podczas prac naukowcy korzystali również z wiedzy ekspertów - weterynarzy i behawiorystów zwierzęcych.

Badacze czekają, aż ich praca zostanie zrecenzowana przez innych naukowców. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kura | drób | naukowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy