Naukowcy poznali język kur? "Przełomowe badania"

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Zastanawialiście się kiedyś, o czym rozmawiają kury? I choć na pierwszy rzut oka to pytanie może wydawać się absurdalne, to jednak tak bardzo zainteresowało naukowców, że ci postanowili rozszyfrować „kurzy język”. Niewykluczone, że dzięki sztucznej inteligencji poznamy stany emocjonalne u wspomnianych ptaków.

Naukowcy są zdania, że poznali język kur
Naukowcy są zdania, że poznali język kur123RF/PICSEL

Naukowcy poznali język kur

Naukowcy z Australii i Japonii zakasali rękawy i postanowili rozszyfrować zagadkę gdakania kur. Jednak zrozumienie odgłosów wydawanych przez kury nie byłoby możliwe bez użycia AI - czyli sztucznej inteligencji. Badania zostały przeprowadzone przez Australijczyka Adriana Cheoka profesora pracującego na iUniversity w Tokio oraz Juna Caia i Ying Yana.

Wysiłek naukowców został zwieńczony w publikacji pt. "Rozszyfrowywanie ptasich emocji. Nowatorskie podejście do sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w celu zrozumienia odgłosów kur".

Podczas prac na kurzym językiem wykorzystano sztuczną inteligencję
Podczas prac na kurzym językiem wykorzystano sztuczną inteligencję123RF/PICSEL

Kury mówią o swoich emocjach?

Badacze twierdzą, że o ich pracy naukowej nad kurzym językiem należy mówić w kategoriach "przełomowej". Dlaczego? Otóż dzięki sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, uczeni opracowali system pozwalający na interpretowanie różnych stanów emocjonalnych kurczaków. Pozwala on na zrozumienie, czy dana kura wydaje dźwięki związane z niepokojem, podnieceniem, poczuciem głodu, strachu, złości lub zadowolenia.

Dzięki najnowszym badaniom prawdopodobnie poznamy stany emocjonalne kurczaków
Dzięki najnowszym badaniom prawdopodobnie poznamy stany emocjonalne kurczakówINTERIA.PL

Podczas badań wysłuchano dźwięków 80 kur przebywających w różnych warunkach, które następnie poddano analizie. Podczas prac naukowcy korzystali również z wiedzy ekspertów - weterynarzy i behawiorystów zwierzęcych.

Badacze czekają, aż ich praca zostanie zrecenzowana przez innych naukowców.

"Zbliżenia": Joanna Kołaczkowska o nowej książce dla dzieci, kabarecie i medytacji jako leku na depresjęINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas