Naukowcy zbadali, co pociąga kobiety, a co mężczyzn. Spore różnice!
Kobiety doceniają wiek, wykształcenie, inteligencję, dochody, zaufanie i więzi emocjonalne. Mężczyźni kładą większy nacisk na atrakcyjność fizyczną. Taki wniosek płynie z nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z Queensland University of Technology. Jednak te preferencje zmieniają się wraz z wiekiem.
Ekonomista behawioralny, dr Stephen Whyte z Queensland University of Technology, korzystając z danych zebranych od ponad 7000 osób w wieku od 18 do 65 lat, zbadał, jakie preferencje dotyczące atrakcyjności seksualnej wykazują mężczyźni i kobiety oraz jak zmieniają się one z wiekiem.
"Pociąg seksualny jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wybór partnera, co w prosty sposób wyjaśniają kwestie reprodukcyjne" - wskazał naukowiec.
Naukowcy z Queensland University of Technology w Brisbane przeprowadzili badanie wśród 7325 osób na temat tego, czego szukają u potencjalnego partnera. Każdą osobę prosili o ocenę dziewięciu cech w skali od 0 do 100 pod względem ich istotności.
"Poprosiliśmy uczestników o ocenę znaczenia dziewięciu cech związanych z pociągiem seksualnym - wieku, atrakcyjności, budowy ciała/cech fizycznych, inteligencji, wykształcenia, dochodów, zaufania, otwartości i umiejętności zaangażowania się" - tłumaczy dr Stephen Whyte, autor badania opublikowanego w czasopiśmie "Plos One".
Oczywiście dla kobiet i mężczyzn wygląd i atrakcyjność fizyczna są ważne, jednak te atuty mężczyźni cenili bardziej od kobiet i to im przypisywali wyższy priorytet. W przypadku badanych pań wiek, wykształcenie, inteligencja, dochody, zaufanie i więź emocjonalna była oceniana znacznie wyżej.
Badacze włączyli do swoich badań osoby w różnym wieku, mając nadzieję na zrozumienie, jak te preferencje zmieniają się z czasem.
"Większość dotychczasowych badań dotyczących atrakcyjności seksualnej opiera się bowiem na ograniczonym przedziale wiekowym badanych, który dotyczy młodszej populacji" - dodaje dr Whyte.
Wyniki uzyskane od starszych uczestników sugerują, że podczas gdy młodsi mężczyźni na ogół przywiązywali większą wagę do wyglądu niż kobiety, różnica ta zmniejszała się wraz z wiekiem. Podczas gdy młodsze kobiety przykładają większą wagę do osobowości niż mężczyźni, starsi mężczyźni i kobiety w podobny sposób traktowali osobowość jako priorytet.
"W miarę starzenia się mężczyzn i kobiet ich preferencje zbliżają się do siebie, przy czym obie płcie zaczynały kłaść większy nacisk na otwartość i zaufanie" - wskazał naukowiec.
***
Zobacz również: