Nazywają ją "polską Matką Teresą". Kim była Wanda Błeńska?

Wanda Błeńska była polską lekarką, misjonarką i światowej sławy specjalistką w dziedzinie leczenia trądu. Przez ponad 40 lat prowadziła centrum lecznicze w Ugandzie. Za swoje zasługi została odznaczona wieloma orderami. Jak wyglądało jej życie?

Za swoje zasługi Wanda Błeńska była wielokrotnie odznaczana
Za swoje zasługi Wanda Błeńska była wielokrotnie odznaczanaKrzysztof Tadej/FOTONOVAEast News

Wanda Błeńska. Młodość i edukacja

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 roku w Poznaniu. Nie chodziła do szkoły podstawowej, zamiast tego uczyła się z ojcem w domu. Następnie ukończyła Gimnazjum Żeńskie w Toruniu i została absolwentką Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Poznańskim. W trakcie studiów rozpoczęła działalność misyjną, była członkinią kół naukowych i reprezentantką ruchu polskiego na Międzynarodowym Kongresie Misyjnym w Lublanie.

Następnie pracowała w szpitalach w Toruniu i Gdyni. Podczas II wojny światowej działała w Armii Krajowej, gdzie m.in. organizowała zbiórki i brała udział w pracach konspiracyjnych. W związku z tym przebywała przez jakiś czas w więzieniu. Po wojnie ponownie przez rok pracowała w szpitalach, a później wyjechała do swojego brata do Hanoweru, gdzie skończyła kursy medycyny tropikalnej. Natomiast dwa lata później Błeńska zrobiła w tym zakresie studia podyplomowe w Liverpoolu.

Wanda Błeńska. Działalność misyjna

Wanda Błeńska na spotkaniu z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim w 2004 roku
Wanda Błeńska na spotkaniu z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim w 2004 rokuMaciej MacierzyńskiEast News

Błeńska postanowiła związać z działalnością misyjną swoją całą przyszłość. Przez 43 lata pracowała w ośrodku leczenia trądu w Bulubie nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie jako lekarka naczelna. Pod jej kierownictwem mała placówka stopniowo przekształciła się w nowoczesny ośrodek leczniczy, w którym organizowane były także szkolenia dla lekarzy. Obecnie centrum nosi jej imię - Buluba Leprosy Centre, The Wanda Blenska Training Centre.

Lekarka zainicjowała tam również kursy opiekunów nad trędowatymi. Działalność przyniosła jej przydomek "Matki Trędowatych", natomiast lokalni mieszkańcy nazywali ją "Dokta". W 1993 roku wróciła do Polski i zamieszkała w rodzinnym mieście. Błeńska odeszła w wieku 103 lat, 27 listopada 2014 roku. Została pochowana na jednym z cmentarzy w Poznaniu. Jej imieniem nazwano kilka szkół, a ona sama została odznaczona m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Wandę Błeńską nazywano "Matką Trędowatych"
Wandę Błeńską nazywano "Matką Trędowatych"Krzysztof Tadej/FOTONOVAEast News

Wanda Błeńska. Ciekawostki

Lekarka i misjonarka była niezwykle ciekawą postacią. Po przyjeździe do Ugandy pisała w pamiętniku: "O trądzie wiem mało, o Ugandzie jeszcze mniej. Boję się obcych ludzi i pracy, i tej odpowiedzialności". Jednak odwagi jej nie brakowało, nie tylko jeśli chodzi o pracę z chorymi na trąd. W 1955 roku Błeńska jako pierwsza kobieta weszła na szczyt Vittorio Emanuele w masywie Ruwenzori. Miała także wielkie pokłady cierpliwości - musiała przekonać do siebie miejscowych, którzy bardziej niż lekarzom wierzyli szamanom.

Jeśli człowiek nie może drugiego uchronić od śmierci, to zwykłe ugłaskanie i czułe dotknięcie czynią ten krok przejścia na drugą stronę łatwiejszym. Zwłaszcza u ludzi, którzy mogą być zgorzkniali, mieć pretensje do życia
to jeden z najpiękniejszych jej cytatów

Już jakiś czas temu podjęto działania mające na celu ogłoszenie Błeńskiej błogosławioną w Kościele katolickim. Archidiecezja Poznańska, wraz z abp. Stanisławem Gądeckim, wystąpiła z propozycją jej beatyfikacji, która została zaakceptowana w 2019 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Stolica Apostolska natomiast rok później wydała zgodę na rozpoczęcie tego procesu. Obecnie wciąż jest on w toku, a misjonarce przysługuje tytuł Służebnicy Bożej.

***

Zobacz również:

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc.3: Marcin BosakINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas