Nie ma środków na profilaktykę raka piersi

W Polsce nie ma pieniędzy na profilaktykę raka piersi i drastycznie zmniejsza się liczba wykonywanych badań mammograficznych.

Tymczasem w Polsce każdego roku notuje się ok. 11 tys. nowych zachorowań na raka piersi. Dla co drugiej kobiety diagnoza oznacza wyrok śmierci. Na Zachodzie raka piersi nie udaje się wyleczyć u 30 proc. pacjentek.

- Przez ostatnie lata walczyłyśmy o uświadomienie kobietom jak dużą wagę ma wykonywanie przez nie badań pod kątem wczesnego wykrycia nowotworu. Teraz okazuje się, że kobiety zgłaszają się do nas, chcąc się przebadać, ale odchodzą, bo nie ma na to pieniędzy - powiedziała szefowa Ogólnopolskiej Organizacji Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi "Europa Donna" Dorota Czudowska, która od 11 lat kieruje Ośrodkiem Diagnostyki Onkologicznej (ODO) Społecznej Fundacji "Solidarności" w Legnicy.

- W sytuacji, gdy w tym roku oddział Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia nie finansuje nam żadnych badań profilaktycznych piersi, a ministerialny program pozwala wykonać bezpłatnie w 2003 roku zaledwie 500 mammografii na 70 tysięcy kobiet z regionu legnickiego, to należy powiedzieć: to żadna profilaktyka - powiedziała Czudowska.

Wcześniej apelowała ona o wsparcie bezpłatnej profilaktyki raka piersi w listach wysyłanych do ministra zdrowia, szefa NFOZ, polityków i przedstawicieli samorządów.

W legnickim ośrodku badają się kobiety z trzech powiatów. W 2001 roku z bezpłatnej mammografii skorzystało tam 16 tysięcy pacjentek. W 2002 r. badania wykonano już tylko 5 tysiącom kobiet, w tym tylko 2 tysiące z nich nie musiało za nie płacić. W tym roku z 930 kobiet, które skorzystały z oferty ośrodka, połowa sama sfinansowała sobie mammografię.- Przy cenie jednorazowego badania wynoszącej ok. 60-70 zł brak bezpłatnej możliwości skorzystania z mammografu oznacza, że większości kobiet nie będzie stać na "luksus", jakim okazuje się profilaktyka - uważa członkini "Europy Donny" Danuta Badoń. - Spotykam się z członkiniami naszych struktur w innych miejscach i wiem, że sytuacja wygląda tak w całym kraju, wszędzie brakuje pieniędzy na badania - powiedziała z kolei Czudowska.

Ogólnopolski Związek Ruchu Kobiet do Walki z Rakiem Piersi "Europa Donna" to organizacja, która powstała w Polsce w 1994 roku w ramach europejskiej koalicji na rzecz walki z rakiem piersi. Główne cele ruchu "Europa Donna" to m.in. upowszechnianie informacji na temat raka piersi, uświadamianie zagrożeń, jakie niesie choroba i propagowanie badań mammograficznych.

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas