Reklama

Nie odśnieżyłeś auta? Mandat może znacznie uszczuplić portfel

Kiedy krajobraz nieco się zabielił, a drogi i chodniki pokryła pokaźna warstwa puchu, na właścicieli samochodów spadły nowe obowiązki. Przed wyruszeniem w trasę zobowiązani są bowiem do odpowiedniego zadbania o pojazd, w tym przede wszystkim dokładnego oczyszczenia go ze śniegu. W przeciwnym wypadku skażą się na niemiłe spotkanie z policją. Jaki mandat grozi za nieodśnieżenie samochodu? Kara może znacznie uszczuplić portfel.

Co grozi za nieodśnieżone auto? Policjanci nie mają litości

Pierwsi kierowcy na własnej skórze przekonali się już o tym, jak dotkliwa może okazać się kara za nieodśnieżenie samochodu. Wyobraźni zabrakło między innymi 20-letniej kierującej z powiatu ząbkowickiego. Komenda Powiatowa Policji w Oławie donosi, że kobieta "pędziła jak czołgiem" po autostradzie, skazując się tym samym na dotkliwą karę.

Policjanci zatrzymali kobietę na autostradzie A4, zauważając, że jej samochód jest niemal całkowicie pokryty śniegiem. "Kobieta prowadziła auto, na którym znajdowała się warstwa zamarzniętego śniegu - zaśnieżone były niemal wszystkie szyby, dach oraz maska auta. 20-latka nie potrafiła wyjaśnić powodu swojego nieodpowiedzialnego zachowania" - wyjaśnia w oficjalnym komunikacie asp.szt. Wioletta Polerowicz, Oficer Prasowy KPP w Oławie.

Reklama

Kobietę ukarano pokaźnym mandatem. Obok kary w wysokości 1 tys. złotych, kierująca, przed wyruszeniem w dalszą drogę, musiała również dokładnie oczyścić pojazd. Przepisy drogowe są bowiem w tym aspekcie nieubłagane.

Zobacz również: Spryskaj podeszwę i zapomnij o upadku na lodzie. Prosty trik na zimę

Czy można dostać mandat za nieodśnieżony samochód? Oto co mówią przepisy

Nieodpowiednio przygotowany do jazdy pojazd, szczególnie w zimowych warunkach, może stwarzać ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Odpadające z samochodu kawałki lodu lub śniegu uderzają w pojazdy z tyłu, niejednokrotnie zmuszając kierowców do gwałtownego hamowania lub wykonania nagłych ruchów. Te, szczególnie na ruchliwej drodze, mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne.

Równie dużym zagrożeniem są też częściowo odśnieżone szyby samochodu. Niektórzy kierowcy, często z braku czasu, odgarniają ze śniegu wyłącznie kawałek szyby. Wówczas nie są jednak w stanie poprawnie obserwować pola jazdy, co w konsekwencji może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji.

"Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę" - informuje policja.

Zobacz również: Posmaruj łopatę tym produktem. Odśnieżanie jeszcze nigdy nie było tak proste

Jaki mandat za nieodśnieżony samochód 2023? Kara może zaboleć

"Przy oczyszczaniu samochodu nie zapominajmy także o tablicy rejestracyjnej i lusterkach. Również klosze przednich i tylnych świateł powinny być czyste" - przypomina policja. W przeciwnym wypadku narażamy się na karę.

Taryfikator mandatów jasno wskazuje, że kierowcy, którzy nie zadbają odpowiednio o swój samochód w zimowych warunkach, narażają się na mandat w wysokości do 3 tys. złotych. Kara tej samej wysokości nałożona może zostać na osoby, które zdecydują się na tzw. jazdę na czołgistę.

Obok mandatu nieodpowiedzialny kierowca może zostać ukarany również punktami karnymi. Za nieodśnieżone lub pokryte lodem szyby grozi do 12 punktów karnych. O cztery mniej, czyli 8 punktów karnych, może otrzymać osoba kierująca pojazdem z zaśnieżonymi lub nieczytelnymi tablicami rejestracyjnymi oraz nieodśnieżonymi światłami.

"Czasem wystarczy kilka minut, by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze" - apeluje policja.

Zobacz również: Za upadek na chodniku możesz dostać odszkodowanie. Oto kto musi je wypłacić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama