Niedziele handlowe w 2023 roku. W które niedziele zrobimy zakupy?

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę obowiązuje już prawie 5 lat. Od tego czasu wiele osób przyzwyczaiło się, że w niedzielę nie zrobi świeżych zakupów na cały ciężki tydzień. Jednak prawo zezwala na handel w niektóre dni. Zobacz, które niedziele będą handlowe w 2023 roku i kiedy będzie można bez problemu zrobić zakupy.

Niedziele handlowe w 2023 roku. W które niedziele zrobimy zakupy?
Niedziele handlowe w 2023 roku. W które niedziele zrobimy zakupy?123RF/PICSEL

Lista niedziel handlowych w 2023 roku

W 2023 roku będziemy mieli możliwość zrobienia zakupów jedynie w siedem z 53 niedziel. Oto lista niedziel handlowych obowiązujących w 2023 roku:

  • 29 stycznia
  • 2 kwietnia
  • 30 kwietnia
  • 25 czerwca
  • 27 sierpnia
  • 17 grudnia
  • 24 grudnia

Podane powyżej daty wynikają bezpośrednio z ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Kiedy zrobisz zakupy w niedzielę?

Powyższa ustawa w art. 7 ust. 1 wymienia dni, które są niedzielami, ale nie są objęte zakazem, czyli są tzw. niedzielami handlowymi. 24 oraz 17 grudnia to dwie kolejne niedziele, które poprzedzają pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia). Z tego względu nie są objęte zakazem handlu.

Niedzielą handlową jest również niedziela przypadająca bezpośrednio przed pierwszym dniem Wielkanocy. W 2023 roku Wielkanoc wypada 9 kwietnia, a więc niedziela handlowa przed świętami Wielkiej Nocy to 2 kwietnia 2023.

Dodatkowe cztery niedziele handlowe wynikają z zapisów art. 7 ust. 1 pkt 3, który brzmi:

Zakaz [...] nie obowiązuje w ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu

W 2023 roku ostatnia niedziela stycznia przypada na 29. dzień tego miesiąca, w kwietniu na 30, w czerwcu na 25, a w sierpniu na 27.

Święta w 2023 roku z niedzielami handlowymi

W 2023 roku święta Bożego Narodzenia będą dość ściśle powiązane z niedzielą handlową, gdyż wypadnie ona w Wigilię, czyli 24 grudnia. Jest to sytuacja wyjątkowa, gdyż ta sama ustawa, która ustanawia niedzielę handlową 24 grudnia, ogranicza handel w ten dzień.

Mówi o tym art. 8 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z jego przepisami, w Wigilię placówki handlowe objęte zakazem handlu, mogą prowadzić działalność najdalej do godziny 14.00.

Jakie sklepy mogą być czynne w niedzielę?

W ustawie zostały wymienione 32 wyjątki, których nie obejmuje zakaz handlu w niedzielę
W ustawie zostały wymienione 32 wyjątki, których nie obejmuje zakaz handlu w niedzielę123RF/PICSEL

Przepisy dopuszczają prowadzenie działalności handlowej w niedzielę, święta oraz niektóre inne dni jedynie w określonym zakresie. W ustawie zostały wymienione 32 wyjątki, których nie obejmuje zakaz handlu w niedzielę.

Do takich placówek zaliczają się m.in. stacje benzynowe, apteki, zakłady lecznicze dla zwierząt czy też placówek handlowych w zakładach hotelarskich, placówek handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie sportu lub kultury, a także placówki handlowe na dworcach w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych.

Ponadto zakazem handlu w niedzielę nie są objęte skupy produktów pochodzenia rolniczego, placówki handlowe, w których przeważającą działalnością jest gastronomia, piekarnie, cukiernie i lodziarnie, a także hurtownie farmaceutyczne.

Ustawodawca nie objął zakazem handlu w niedzielę także stref wolnocłowych, placówek handlowych na terenie jednostek wojskowych czy na terenie jednostek penitencjarnych.

W niedziele niehandlowe możliwa jest również sprzedaż towarów i usług w sklepach internetowych i na platformach internetowych, handel towarami z automatów oraz w placówkach pocztowych.

Pełna lista obiektów i rodzajów działalności, których nie obowiązuje zakaz handlu, została umieszczona w art. 6 ust. 1 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Czytaj także:

Polskie pisarki, na które warto zwrócić uwagęINTERIA.PL
INTERIA.TV
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas