Niektóre znaczki są warte majątek. Warto sprawdzić domowe klasery!

Filatelistyka to piękne, choć w ostatnich latach coraz mniej popularne hobby. Tymczasem jeszcze pół wieku temu zbieraniem znaczków zajmowało się w Polsce kilkaset tysięcy osób. W zapomnianych klaserach leżących na pawlaczach i strychach mogą kryć się drogocenne pocztowe perełki.

Wielu polskich filatelistów najbardziej interesuje zakup znaczków krajowych
Wielu polskich filatelistów najbardziej interesuje zakup znaczków krajowych123RF/PICSEL

Znaczki drożeją wraz z mijającym czasem, wedle zasady im starszy, tym droższy. Oczywiście liczą się także inne ich walory, takie jak stan zachowania, liczba zachowanych egzemplarzy, a także detale, które różnią je od innych. Przykładem mogą być znaczki źle wydrukowane, a także tzw. serie przedrukowe - gdy z powodów nastąpiła zmiana nominału znaczka, poprzez nadrukowanie na niego nowej wartości.

Na polskim rynku filatelistycznym najwyższe ceny osiągają znaczki z okresu II Rzeczypospolitej i te, które trafiły do obiegu przed 1956 rokiem. Przy ustaleniu wartości znaczków, jakie być może posiadamy w domu, przydatny będzie specjalistyczny katalog. Najlepiej sięgnąć po katalog Fishera - ta publikacja to standard w wycenie znaczków w naszym kraju.

Masz w domu znaczki pocztowe? Sprawdź, ile mogą być warte

Najdroższym polskim znaczkiem pocztowym, wycenionym na 60 tys. złotych, jest tak zwana "odwrotka bokserów". To seria znaczków z okresu PRL-u przedstawiająca walczących na ringu mężczyzn. W wyniku błędu drukarskiego napis "Poczta Polska" i nominał znaczka zostały odwrócone. Podniosło to znacząco ich wartość.

Podobnie było w przypadku jednego z najdroższych znaczków świata - "Inverted Jenny". Znaczki z tego arkusza zostały wydrukowane z odwróconym do góry nogami samolotem. W 2005 roku zostały sprzedane na aukcji za 2,7 mln dolarów.

Dzieci bez mleka matki. Francja na dole statystykDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas