Nieśmiertelność. Prometejski sen medycyny
Najnowszą książkę Andrzeja Szczeklika czyta się, jak i poprzednie, z zachwytem i podziwem dla erudycji i stylu Profesora, ale też ze ściśniętym sercem - oto czytamy dzieło wydane pośmiertnie, niezwykłym zbiegiem okoliczności zatytułowane przez Autora Nieśmiertelność. Podtytuł Prometejski sen medycyny mówi o marzeniach Wielkiego Lekarza, które podzielał ze swoimi słynnymi poprzednikami oraz badaczami współczesnymi - o ludzkim pragnieniu nieśmiertelności.
Nieśmiertelność pozostanie testamentem wielkiego humanisty, który współczesna medycyna powinna - w swoim i naszym interesie - odczytać i wypełnić. Doktor Andrzej Szczeklik jest lekarzem humanistą i poeci oraz artyści wyczuwają w nim umysł pokrewny, chociaż wsparty nieznaną im wiedzą z zakresu mikrobiologii, chemii i genetyki. (...) pisze o swoim zawodzie trochę tak, jakby pisał szaman, (...) jako że umiejętność postawienia właściwej diagnozy wymyka się ściśle rozumowemu ujęciu. (...) odwołanie się do starożytności każe nam myśleć o wielowiekowej ciągłości zawodu, który być może czerpie powagę ze swojego stałego miejsca na granicy pomiędzy życiem i śmiercią.
Czesław Miłosz (ze Wstępu do Katharsis) Napisałam kiedyś w którymś wierszu: "Wolę rozmawiać z lekarzami o czymś innym". Nie znałam wówczas osobiście doktora Andrzeja Szczeklika, a także jego książek, które jeszcze wtedy nie istniały. Teraz, po przeczytaniu ich, przekonałam się, że Autor nie tylko "o czymś innym", ale i "O TYM" potrafi opowiadać fascynująco.
Wisława Szymborska Jeśli Nieśmiertelność się oddala, potrzebujemy już nie lekarzy, ale mocnej i niezawodnej ręki, która pomaga nam uchylić drzwi Nieśmiertelności - nie tej, którą zostawiamy tutaj dzięki swoim dokonaniom, a których nieśmiertelności zagraża słaba i ułomna ludzka pamięć - ale tej prawdziwej, z którą się już nie rozstaniemy. Może dlatego tę książkę, po tak niespodziewanym odejściu Andrzeja, czytamy ze ściśniętym gardłem. Andrzej Wajda (ze Wstępu)
Prof. dr hab. Andrzej Szczeklik (1938−2012) - twórca i kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych UJ, specjalista w dziedzinie kardiologii i pulmonologii. Laureat wielu prestiżowych nagród, także międzynarodowych, w ostatnim dziesięcioleciu najczęściej cytowany na świecie polski autor w piśmiennictwie z zakresu medycyny i biologii. W latach 1993−1996 był rektorem Akademii Medycznej w Krakowie, którą przekształcił w Collegium Medicum UJ. Wiceprezes Polskiej Akademii Umiejętności, członek honorowy brytyjskiego Royal College of Physicians, od 1994 członek Papieskiej Akademii Nauk. Uhonorowany wieloma doktoratami honoris causa. Współzałożyciel i wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność na Akademii Medycznej, w trudnych czasach dawał świadectwo obywatelskiego zaangażowania i odwagi cywilnej. Autor m.in. fundamentalnego podręcznika Choroby wewnętrzne i ponad 600 prac naukowych, łączył medycynę ze sztuką, eseistykę z filozofią medycyny - jego bestsellerowe książki Katharsis i Kore tłumaczone były na angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, węgierski, rosyjski i litewski. Był nadzwyczajnym lekarzem, opiekunem i przyjacielem artystów, pianistą znanym ze swych improwizowanych występów w Piwnicy pod Baranami. Wybierany Krakowianinem Roku, był w polskiej medycynie i rodzinnym Krakowie postacią wyjątkową i legendarną, kimś, kogo zastąpić się nie da.
Andrzej Szczeklik
Nieśmiertelność. Prometejski sen medycyny. Testament Wielkiego Lekarza
Wydawnictwo Znak