Niestrawność u psa: Co może ją powodować?
Rozpoznanie niestrawności u człowieka raczej nie przysparza zbyt wielu problemów. W dodatku sami jesteśmy w stanie temu przeciwdziałać, sięgając po leki dostępne nawet bez recepty. Sprawa jest jednak dużo bardziej skomplikowana, gdy mowa o niestrawności u psa. Niedopasowana do potrzeb pupila dieta lub pozornie nieszkodliwe nawyki właścicieli często okazują się powodami, przez które zwierzęta bardzo cierpią. Nie bądź obojętny na sygnały, które daje ci twój czworonożny przyjaciel. Dowiedz się, co może powodować niestrawność u psa. Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Jak rozpoznać niestrawność u psa?
Objawy mogą wyglądać różnie, dlatego należy bacznie obserwować zwierzaka i być wyczulonym na wszystkie zmiany w zachowaniu. Apatia, wzmożona senność, brak chęci do zabawy oraz utrata apetytu to najłagodniejsze z nich. Często pojawia się także podkurczona postawa. Biegunka i wymioty świadczą o gorszym stanie zwierzaka. W grę wchodzi już nie tylko niestrawność, ale też poważne ryzyko odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. Ból brzucha, wzdęcia, zaparcia i ogólne złe samopoczucie mogą doprowadzić do nerwowych reakcji na bodźce, na które pies wcześniej nie odpowiadał agresją.
Przyczyny niestrawności
By zrozumieć, co dzieje się z pupilem i jak temu przeciwdziałać, należy dokładnie przyjrzeć się swoim codziennym nawykom. Nawet najbardziej uważnemu i troskliwemu właścicielowi zdarzają się błędy w opiece nad zwierzakiem. Grunt to zauważyć je i wyeliminować.
Zła dieta
Pod tym pojęciem może kryć się bardzo dużo niedociągnięć i szkodliwych nawyków. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, co pies w ostatnim czasie jadał. Może okazać się, że cierpi np. na alergię pokarmową i niezbędne będzie wykluczenie niektórych produktów. Co jeszcze powoduje niestrawność u psa?
Zbyt duże porcje: Oczywiście nie chcemy głodzić naszych pupili, lecz niektóre zwierzęta są w stanie pochłaniać ogromne ilości pokarmu w krótkim czasie. Rozwiązaniem tego problemu jest porcjowanie żywności. W tym celu można zaopatrzyć się w specjalną miskę, która spowalnia proces jedzenia.
Resztki ze stołu: Bywa trudno oprzeć się błagalnemu spojrzeniu pupila, jednak każdy odpowiedzialny opiekun powinien pamiętać, że jedzenie dla ludzi nie nadaje się dla zwierząt. Zbyt tłuste, ciężkostrawne, przesolone czy mocno doprawione pożywienie może wyrządzić bardzo duże szkody. Odpadają nawet kostki i chrząstki, które często po skończonym posiłku lądują w psiej misce, co jest ogromnym błędem. Czujność należy zachować również podczas spacerów.
Niedopasowanie jedzenia do potrzeb psa: W celu ustalenia najlepszej diety dobrze jest skonsultować się z weterynarzem, który weźmie pod uwagę wiek, masę ciała i ogólną kondycję zwierzaka. Trzeba pamiętać też o tym, by wszelkie zmiany w żywieniu wprowadzać stopniowo.
Nieświeże produkty: Mogą szkodzić zwierzakom tak samo, jak ludziom. Otwartą puszkę z mokrą karmą w lodówce przechowywać można maksymalnie dwa dni. Świeżość jedzenia to jeden z warunków zdrowia psiaka.
Zobacz: Ile razy dziennie karmić psa?
Stres wpływa na wszystko
W przypadku nerwowego zwierzęcia, które często bywa narażone na czynniki powodujące zdenerwowanie, także rośnie ryzyko pojawienia się problemów na tle układu pokarmowego, w tym niestrawności. Zbyt wiele bodźców i hałasu, brak codziennej rutyny czy długie godziny spędzane w samotności to tylko kilka przykładów stresogennych sytuacji.
Choroby i pasożyty
Objawy niestrawności mogą świadczyć nie tylko o wystąpieniu wspomnianych wcześniej alergii pokarmowych, ale też chorób ogólnoustrojowych i pasożytów. Wizyta u weterynarza i wprowadzenie odpowiedniego leczenia okażą się w takim przypadku nieodzowne.
Czym może grozić niestrawność u psa?
Wspomniane zostało już odwodnienie, do którego może dojść, jeśli pies zmaga się z biegunką i wymiotami. Może się jednak zdarzyć, że objawy niestrawności świadczą o dużo poważniejszych schorzeniach, w tym o wrzodach żołądka i jelit oraz nowotworach przewodu pokarmowego. Dlatego tak ważna jest stała obserwacja zwierzaka i wizyta w gabinecie weterynaryjnym, jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 24 godziny.
Co na niestrawność?
Oczywiście istnieją sposoby, by ulżyć naszemu pupilowi, jeśli zauważymy niepokojące symptomy. Może się okazać, że to tylko chwilowe objawy, które nie świadczą o niczym poza niestrawnością.
Przede wszystkim należy zapewnić psu łatwy dostęp do świeżej wody. Niestrawność jest bardzo męcząca dla zwierzaka, więc zadbajmy o to, by miał spokój. Sen to dla niego kluczowy etap regeneracji. Odpadają długie spacery - skróćmy je tylko do niezbędnego minimum, by pies mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i wrócić do odpoczynku. Jeśli nie ma apetytu, nie zmuszajmy go do jedzenia. Jeśli jednak interesuje się jedzeniem, zapewnijmy mu niewielki i lekkostrawny posiłek.