Niezwyciężeni, dzień po dniu

Co wiemy o Powstaniu Warszawskim? Czy dla większości z nas nie jest to tylko "martwa" wiedza wyniesiona ze szkoły, w postaci znajomości dat, wydarzeń historycznych i literatury wojennej? Wydawnictwo Świat Książki proponuje nam spojrzenie na sierpień 1944 roku oczami ludzi, którzy musieli żyć w tamtej rzeczywistości.

article cover
Świat Książki

Autor zebrał relacje uczestników Powstania Warszawskiego, które w latach 80 - tych, w postaci audycji, nadawała Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa. Celowo pozostawiono "żywy" język radiowej relacji, aby jeszcze bardziej unaocznić to, co działo się między 30 lipca, a 4 października 1944 na ulicach Warszawy.

Książka prof. Bartoszewskiego to prawdziwa mozaika. Są w niej szczegóły dotyczące działań wojennych poszczególnych oddziałów i ich dowódców oraz topografia stolicy. W ruinach i między barykadami zacierają się dotychczasowe granice ulic i dzielnic, a miasto rozrasta się o coraz lepiej znaną sieć piwnic, schronów i kanałów.

Każdy rozdział to jeden dzień walki, który możemy oglądać z perspektywy wielu osób. Na ile to tylko możliwe, starają się przetrwać, zachowując pozory normalności. Są więc powstańcze śluby (wstrząsająca relacja o małżeństwie, które ginie po dwóch tygodniach od zawarcia związku), w prywatnych mieszkaniach odprawia się msze święte, działają kuchnie, szpitale i powstańcza poczta. W książce wielokrotnie podkreślana jest wzajemna pomoc warszawiaków, umiejętność "organizowania się" mieszkańców ulic, czy poszczególnych kamienic. Właśnie ta różnorodność spojrzeń świadków tworzy pełny obraz Powstania.

Kolejnym powodem, dla którego warto sięgnąć po książkę "Dni walczącej stolicy" są piękne, dokumentalne fotografie (m. in. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego), których nie było w pierwszych dwóch wydaniach.

Oprócz tego, zamieszczono w niej plany miasta i zdjęcia lotnicze dzielnic, w których toczyły się walki, a także fragmenty powstańczych wierszy i piosenek, nie tylko autorów znanych z historii literatury. Wydawnictwo uzupełnia zresztą płyta na której znajdziemy wiele z tych utworów, m. in. Warszawskie dzieci, Pałacyk Michla i Marsz Mokotowa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas