Norwegia zakazuje hodowli dwóch ras psów. Oto powód

Sąd Okręgowy w Oslo zakazał hodowli psów ras brachycefalicznych (krótkopyskich) – buldogów angielskich oraz Cavalier King Charles Spaniel. W orzeczeniu zaznaczył, że hodowle te naruszają sekcję 25 norweskiej ustawy o dobrostanie zwierząt. Psy obciążone są bowiem wieloma różnymi schorzeniami i cierpią na poważne problemy zdrowotne. Ich właściciele nie dostrzegają zagrożenia.

Sąd Okręgowy w Oslo zakazał hodowli tych ras.  Dlaczego?
Sąd Okręgowy w Oslo zakazał hodowli tych ras. Dlaczego?123RF/PICSEL

Norwegia zakazuje hodowli tych ras. Na celu ma dobrostan zwierząt

Sprawa została skierowana do sądu w 2018 roku przez fundację Animal Protection Norway. Jej przedstawiciele zgodnie uważali, że hodowle buldogów angielskich oraz rasy Cavalier King Charles Spaniel powinny zostać zakazane ze względu na szeroko rozumiany dobrostan zwierząt. Fundacja zdecydowała się wówczas pozwać Norweski Związek Kynologiczny, Norweski Klub Cavalier, Norweski Klub Buldoga, a także innych hodowców.

W poniedziałek Sąd Okręgowy postanowił zakazać hodowli psów ras brachycefalicznych, jednocześnie podtrzymując, że nieodpowiedzialna selekcja genetyczna odbija się na zdrowiu tychże zwierząt.

Problemy zdrowotne buldoga spowodowane przez człowieka są znane od początku XX w. Ta decyzja spóźniona jest o wiele lat
zaznaczył Åshild Roaldset, dyrektor generalny Animal Protection Norway w rozmowie z mediami.

Zdaniem Roaldseta "od kilkudziesięciu lat chore psy były hodowane z naruszeniem norweskiego prawa".

Dlaczego hodowla ras brachycefalicznych jest szkodliwa?

Brachycefaliczność, to termin, który opisuje cechy anatomiczne niektórych ras psów. Rasy te charakteryzują się krótkimi kufami i spłaszczonymi pyskami. Ta budowa sprawia liczne problemy z oddychaniem i może powodować nawet niedotlenienie zwierząt.

Rasy brachycefaliczne cierpią także z powodu innych schorzeń. Są bardziej podatne na problemy z trawieniem, problemy z uszami i oczami oraz zapalenie płuc. Maja także kłopoty z donoszeniem ciąży i porodem.

Sąd Okręgowy w Oslo zakazał hodowli buldogów angielskich oraz Cavalier King Charles Spaniel
Sąd Okręgowy w Oslo zakazał hodowli buldogów angielskich oraz Cavalier King Charles Spaniel123RF/PICSEL

Hodowcy ras przyznają, że zagrożenie istnieje, zaznają jednak, że starają się uświadamiać właścicieli, jak dbać o zwierzęta. Nieustannie pracując również nad poprawą komfortu życia psów i nie zgadzają się z wyrokiem.

Rozkwitnie czarny rynek?

"New York Post" informując o decyzji sądu zaznacza, że wyrok nie stanowi całkowitego zakazu hodowli. Buldogi angielskie oraz Cavalier King Charles Spaniel będzie można rozmnażać - biorąc jednak pod uwagę pewne warunkami, które zostaną określone prawnie.

Poważne i naukowo uzasadnione krzyżowanie może być dobrą alternatywą
zaznaczono w wyroku.

Zakaz hodowli psów ras brachycefalicznych budzi spore kontrowersje. Nie wszyscy są bowiem zdania, że wyrok sądu przyczyni się do poprawy sytuacji zwierząt. Tom Øystein Martinsen, przewodniczący Norweskiego Związku Kynologicznego podzielił się swoimi obawami. Mężczyzna uważa, że obywatele Norwegii nie dostosują się do zaleceń i zaczną masowo  sprowadzać zwierzęta z zagranicy. Zdaniem Martinsena wyrok sprawi, że rozkwitnie czarny rynek, a nielegalne hodowle zaczną działać prężniej niż dotychczas.

Czy wszystkie owoce są zdrowe? Na co warto zwrócić uwagęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas