Reklama

Nowa choroba w Niemczech. Rząd postanowił podjąć działania

U naszych zachodnich sąsiadów rozpoczęła się kampania informująca o nowej "chorobie endemicznej" dotykającej coraz więcej osób. Jej źródłem jest pandemia COVID-19 i związane z nią zmiany w życiu społecznym.

  • Dwa lata pandemii koronawirusa odcisnęło piętno na społeczeństwach całego świata.  Lockdowny, środki ostrożności, a przede wszystkim propagowanie społecznej izolacji, mający zmniejszyć tempo roznoszenia się wirusa, wywołały epidemię nowej choroby. Tą chorobą jest samotność. 
  • Psychiatrzy, psycholodzy i organizacje pomocowe biją na alarm, bo sytuacja nie była tak trudna od dawna i nie dotykała aż tylu warstw społecznych. 

Samotność to śmiertelna choroba

Rząd Wielkiej Brytanii już w 2018 roku starał się rozwiązać problem osób samotnych powołując do życia specjalną instytucję - ministerstwo do spraw samotności. Jej celem było zwalczanie tego rosnącego zjawiska z pomocą sieci złożonej z organizacji wsparcia, psychologów oraz obywateli, którzy znali ten problem z własnych doświadczeń. Nadejście pandemii wielokrotnie spotęgowało ten problem. 

Reklama

W 2021 roku, w szczytowym okresie lockdownów, liczba samobójstw w Japonii wzrosła tak bardzo, że także tamtejsze władze wprowadziły funkcję ministra ds. samotności. 

W 2019 roku problem samotności w społeczeństwie był także omawiany przez władze Niemiec. Członkowie partii CDU postulowali wtedy powołanie pełnomocnika ds. samotności w Senacie Berlina. Planów nie udało się zrealizować. Jednak dwa lata walki z wirusem pozwoliły na ujednolicenie stanowisk politycznych i dostrzeżenie problemu, tym razem "na poważnie".

Zobacz również: Najczęstsze przyczyny przedwczesnej śmierci. Na co umierają młodzi?

Strategia przeciwko samotności 

Minister ds. rodziny Lisa Paus z partii Zielonych zapowiedziała niedawno opracowanie strategii przeciwko samotności jeszcze w tej kadencji parlamentu. 

Samotność dotyka zarówno ludzi starszych jak i młodych,  jest to skomplikowane i wielowymiarowe zjawisko. Wiele osób w czasie pandemii utraciło kogoś z bliskich, często zmniejszyły się także grupy bliskich znajomych, niektórych relacji nie udało się utrzymać na odległość. 

Niemieckie władze, póki co podejmują kroki wspierające już istniejące organizację walczące z samotnością w społeczeństwie i organizują konferencje z udziałem specjalistów, mające na celu opracowanie nowych strategii.

Zobacz również: Pęknięte pokolenie rewolucjonistów? "Czują się niezrozumiani i ignorowani"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samotność | pandemia koronawirusa | samobójstwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy