Reklama

Najczęstsze przyczyny przedwczesnej śmierci. Na co umierają młodzi?

​Przyczyn przedwczesnej śmierci może być wiele. Niektóre nie są zależne od nas samych, np. wypadki czy zabójstwa, inne mogą wynikać z problemów psychicznych, jak samobójstwa. Jednak na swoje zdrowie fizyczne mamy duży wpływ i możemy zadbać o to, aby zmniejszyć ryzyko zgonu w młodym wieku. Jakie są najczęstsze powody niedożywania starości?

Choroby serca

Najczęstszym powodem zgonów wśród wszystkich grup wiekowych są choroby serca. Wśród nich znajdują się zawał, niewydolność czy choroba wieńcowa. Zdaniem lekarzy, większości przypadków przedwczesnej śmierci (czyli poniżej średniej dla populacji) związanej z dolegliwościami kardiologicznymi można zapobiec. Kluczowymi czynnikami ryzyka są: nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nadwaga, nadciśnienie krwi, wysoki pozom cholesterolu oraz brak aktywności fizycznej.

Aby zapobiegać późniejszym chorobom, warto ograniczyć możliwość występowania wymienionych problemów zdrowotnych. Jeśli chodzi o używki, najlepiej oczywiście zupełnie je wyeliminować ze swojego życia albo stosować je naprawdę sporadycznie. Po skończeniu 40 lat powinniśmy wykonywać regularne badania, szczególnie pod kątem ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. W przypadku złych wyników pomóc mogą leki czy odpowiednia dieta.

Reklama

Odżywianie jest także niezwykle ważne w kontekście unikania nadwagi. Dodatkowy ciężar mocno obciąża serce. Zdrowa dieta idzie w parze z aktywnością fizyczną. Regularne wykonywanie ćwiczeń zmniejsza ryzyko zawału aż o 30 proc. Nie trzeba tutaj siłowni czy planu treningowego - zazwyczaj wystarczą zwykłe spacery, nordic walking, pływanie lub jazda na rowerze.

Nowotwory

Kolejną przyczyną tego, że ludzie nie dożywają starości, są nowotwory. Istnieje ponad 200 różnych rodzajów raka, a statystycznie jedna na trzy osoby zachoruje na jakąś jego formę w trakcie swojego życia. Ponad połowę przypadków stanowią nowotwory piersi, płuc, jelita i prostaty. Chociaż obecnie coraz częściej choroby te są uleczalne, niektórzy ze strachu przed diagnozą unikają regularnych badań.

Naukowcy są zdania, że główną przyczyną około jednej trzeciej wszystkich nowotworów jest niezdrowy styl życia. Za prawie wszystkie rodzaje raka płuc odpowiada palenie papierosów. Niestety, często uzależnienie już w młodym wieku powoduje kontynuowanie nałogu przez resztę życia. Z kolei regularne picie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu gardła, krtani, wątroby czy, co dla niektórych zaskakujące, piersi u kobiet.

Ten ostatni nowotwór jest najczęstszym wśród płci żeńskiej, a skłonność do niego może być dziedziczona. Dlatego też niezwykle istotne są badania przesiewowe pod kątem raka piersi, jak również samodzielne sprawdzanie tej części ciała, aby odpowiednio wcześnie wykryć ewentualnego guza. W przypadku innych nowotworów zmniejszeniu ryzyka ich wystąpienia może pomóc odpowiednia dieta. Złe odżywianie jest bowiem powiązane z rakiem jelita, trzustki czy przełyku.

Choroby płuc i wątroby

Z używkami są związane także inne choroby płuc i wątroby, które są częstymi powodami przedwczesnej śmierci. Niewydolność układu oddechowego obejmuje różne schorzenia - od astmy po przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Większość jej przypadków jest spowodowanych paleniem papierosów, więc jest prawie całkowicie do uniknięcia. Pozostałe wywoływane są przez narażenie na opary, chemikalia czy pyły w pracy.

Natomiast głównymi przyczynami chorób wątroby są: nadużywanie alkoholu, otyłość i wirusowe zapalenie wątroby. Najgorsze w przypadku schorzeń tego narządu jest to, że często rozwija się ono po cichu i wiele osób nie ma pojęcia, że coś jest nie tak, dopóki niewydolność nie rozwinie się na tyle, że jest już za późno. Aby zapobiegać chorobom wątroby, należy zadbać o odpowiednią profilaktykę - ponownie wiąże się ona ze spożywaniem małej ilości alkoholu (a najlepiej jego wykluczeniem) i dobrą dietą, a także szczepieniami.

***

Zobacz również:

Biologia śmierci. Co się dzieje, gdy umieramy?

Te nowotwory w Polsce najczęściej kończą się śmiercią. Objawy? Mylnie interpretowane

5 objawów chorób serca, które widać na ciele

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyczyny śmierci | nowotwór | choroby serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy