Nowa metoda oszustów. NFZ ostrzega przed sposobem "na receptę"

"Na wnuczka", "na inkasenta", "na zaległą opłatę", a nawet "na policjanta" - fantazja oszustów zdaje się nie mieć granic. Ostatnio do bogatego repertuar trików, stosowanych przez wyłudzaczy, dołączyło oszustwo "na receptę. Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzegają pacjentów przed procederem, w ramach którego przestępcy za pomocą e-recepty starają się wyłudzić dane.

Recepta stała się sposobem wyłudzania danych
Recepta stała się sposobem wyłudzania danychEast News

Nie daj się złowić

Nowym sposobem, który opracowali cyberprzestępcy, aby wyłudzić wrażliwe dane, jest oszustwo “na receptę". Jest to jedna z taktyk tak zwanego phishingu — przestępcy przesyłają do ofiary fałszywe SMSy bądź e-maile, których celem jest pozyskanie danych takich jak:

  • loginy i hasła

  • numery kart kredytowych

  • numery PESEL.

  • W przypadku omawianego phishingu “przynętą" jest wiadomość o wystawieniu e-recepty z Centrum e-Zdrowia. W tego typu nieuczciwych wiadomościach najczęściej podawany jest link, którego kliknięcie wiąże się z ryzykiem wycieku naszych wrażliwych danych.

    Jak bronić się przed oszustwem “na receptę"?

    Aby nie stać się ofiarą oszustwa “na receptę", należy zachować czujność i uważnie przyjrzeć się wiadomości, którą otrzymaliśmy. Oto główne elementy, które powinny wzbudzić naszą czujność:

    1. Otrzymaliśmy sms lub e-mail z wiadomością o wystawieniu e-recepty, choć nie byliśmy u lekarza i nie zamawialiśmy recepty przez Internetowe Konto Pacjenta.

  • Email, z którego otrzymaliśmy wiadomość, nie zawiera w nazwie domeny: gov.pl.W tym przypadku warto się upewnić i rozwinąć cały adres, bo może się zdarzyć, że w temacie wiadomości zostanie podany fałszywy adres e-mail, który nie pokrywa się, z tym, z którego wiadomość została wysłana.

  • Wiadomość e-mail lub sms zawierają link. E-recepty nie powinny zawierać odnośników. W przypadku SMS-a powinniśmy jedynie czterocyfrowy kod odbioru recepty, natomiast w przypadku wiadomości e-mail otrzymamy receptę w postaci załącznika pdf do wiadomości. Centrum e-Zdrowia nie wysyła wiadomość z linkami.

  • Policja przestrzega, abyśmy nie klikali odnośników w wiadomościach z nieznanych źródeł. Natomiast NFZ przypomina, że podczas wizyty w gabinecie lekarskim możemy poprosić o papierowy wydruk recepty lub skorzystać z aplikacji mojeIKP, w której mamy możliwość sprawdzenia kodu odbioru recepty.

    „Wodospad ognia”. Piękno przyrody ściąga turystów do YosemiteAFP
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
    Dołącz do nas