Nowy niebezpieczny szkodnik w Polsce. Leśnicy biją na alarm
Oprac.: Agata Zaremba
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie poinformowała o nowym gatunku szkodnika, który dotarł do Polski. Ten niebezpieczny owad stanowi duże zagrożenie dla sosny. “Jest to pierwsze oficjalne stwierdzenie tego gatunku na terenie Lasów Państwowych" - czytamy w poście na Facebooku.
Na facebookowym profilu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie pojawił się niedawno post, który zaniepokoił internautów.
W Nadleśnictwie Międzychód został stwierdzony szkodnik występujący w koronie ściętej sosny owad Haematoloma dorsata (Arhens) - przekraski (krasanki) sosnówki (ang. Red-black pine spittle bug)
Nowy niebezpieczny owad w Polsce. Co to za gatunek?
Przekraska (krasanka) sosnówka to owad z rodziny krasankowatych (Cercopidae) o jednorocznym cyklu rozwojowym. Dorosły osobnik osiąga długość 6-8 mm. Jako larwa nie wyrządza szkód w leśnictwie, dopiero jego postać doskonała, czyli imago staje się dużym zagrożeniem dla lasów, a także komercyjnych hodowli gatunków iglastych.
Obecność tego szkodnika w Polsce jest dość nietypowym zjawiskiem.
Do tej pory gatunek występował naturalnie w regionie śródziemnomorskim, a od lat 50. ubiegłego wieku jest znany w Zachodniej Europie, gdzie wyrządzał duże szkody w leśnictwie
Przekraska (krasanka) sosnówka została zarejestrowana w EPPO (ang. European and Mediterranean Plant Protection Organization) jako niebezpieczny szkodnik.
Owad stanowi niebezpieczeństwo dla drzew iglastych
Owad wyposażony jest w kłująco-ssący narząd gębowy, którym nakłuwa igły i wysysa z nich płyny fizjologiczne. Jego żerowanie osłabia drzewa, lecz może również doprowadzić do ich zamarcia.
Charakterystycznym śladem jego żerowania jest przebarwienie igieł drzewa. Z czasem zaczynają one opadać. Niestety gatunek ten jest bardzo niebezpieczny, a jego żerowanie może doprowadzić do wielkopowierzchniowego zamierania upraw sosny, tak jak stało się to we Francji, Hiszpanii czy też Holandii.
Dodatkowo na stronie Zespołu Ochrony Lasu w Szczecinku czytamy, że:
Imago jest potencjalnym wektorem bakterii Xylella fastidiosa (Wells et al.), która jest organizmem kwarantannowym, podlegającym obowiązkowi zwalczania w krajach Wspólnoty Europejskiej
Zobacz również: Jadowity ssak w Polsce? To nie pomyłka! Leśnicy biją na alarm