Jadowity ssak w Polsce? To nie pomyłka! Leśnicy biją na alarm

Jadowite gatunki zwierząt kojarzą się raczej z gadami, płazami lub owadami. Tym razem jednak polscy leśnicy pokazali nagranie, na którym można zobaczyć jeden z niewielu gatunków jadowitych... ssaków, który obecnie występuje w polskim lesie.

W Polsce wyróżniamy trzy gatunki jadowitych ssaków
W Polsce wyróżniamy trzy gatunki jadowitych ssaków123RF/PICSEL

Ryjówka aksamitna. Niepozorna a niebezpieczna

Oficjalny profil Lasów Państwowych w mediach społecznościowych regularnie zaskakuje internautów ciekawostkami ze świata przyrody.

O niektórych gatunkach zwierząt czy roślin wiele osób nie miało do tej pory pojęcia. Tak też może być z gatunkiem jadowitego ssaka, którego udało się uwiecznić na nagraniu w Nadleśnictwie Piwniczna.

Chodzi o ryjówkę aksamitną. Obok rzęsorka rzeczka i rzęsorka mniejszego jest trzecim jadowitym ssakiem występującym w Polsce.

"To urocze stworzonko to jeden z trzech jadowitych ssaków występujących w Polsce. Ryjówka aksamitna jest bardzo żarłoczna - je co 2-3 godziny, a w dobę zjada prawie tyle co sama waży" - czytamy we wpisie Lasów Państwowych.

Na czym polega jadowitość Ryjówki aksamitnej?

Ten mały, bo ok. 7-centymetrowy ssak podobny do myszy, ma w sobie niezwykłą broń. Natura wyposażyła ryjówkę aksamitną w toksynę zawartą w jej ślinie.

Toksyny te toksyny powodują hemolizę erytrocytów żab z rodzaju Pelophylax, co daje możliwość ryjówce polowania na większą zdobycz.

Jad ma silne działanie paraliżujące i uszkadza w ciele ofiary czerwone krwinki po dostaniu się do organizmu.

Oczywiście ilość jady wytwarzanego przez jadowite ssaki w Polsce jest za mała, by stanowić zagrożenie dla człowieka, czy nawet dla psa, czy kota.

Jednak możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznej u zwierzęcia, które zapoluje na ryjówkę, dlatego warto unikać konfrontacji z tym małym zwierzęciem.

Janów Podlaski. Magiczny zakątek doliny BuguINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas