Reklama

Leśnicy pokazali jednego z najpiękniejszych owadów. "Turkusowe cudo"

Leśnicy z Nadleśnictwa Cisna za pośrednictwem facebookowego profilu udostępnili zdjęcie nadobnicy alpejskiej. Jak podkreślono, to jeden z najpiękniejszych owadów. Post spotkał się ze sporym zainteresowaniem i wywołał odzew ze strony internautów. W komentarzach nie kryli zachwytu.

Leśnicy pokazali nadobnicę alpejską

Leśnicy regularnie dzielą się w mediach społecznościowych ciekawostkami dotyczącymi zwierząt, roślin oraz grzybów, a także przeróżnymi zdjęciami oraz nagraniami. Posty cieszą się sporym zainteresowaniem i są szeroko komentowane. 

Tym razem na facebookowym profilu Nadleśnictwa Cisna pojawiło się zdjęcie, które zaskoczyło niektórych internautów. "Jeden z naszych najpiękniejszych owadów. Szanowni Państwo - nadobnica alpejska (rosalia alpina) w pełnej krasie" - przekazano pod postem, który został udostępniony przez oficjalny profil Lasów Państwowych. 

Jak czytamy na Facebooku, wielu internautów już kiedyś spotkało się z tym nietypowo wyglądającym owadem. Niektórzy jednak nie potrafili wyjść z podziwu. "Cudo. W przyrodzie wszystko jest cudem", "Piękność", "Turkusowe cudo!", "Bezdyskusyjnie. Najpiękniejszy Polski owad. Cudeńko!!" - pisali pod postem.

Reklama

Zobacz także: Na dnie znaleźli... wózek na zakupy! Eksperci zdradzają, co znajduje się w wodzie na Zakrzówku. ZZM komentuje

Co wiadomo o nadobnicy alpejskiej?

Według Encyklopedii Leśnej nadobnica alpejska to chrząszcz z rodzaju kózkowatych, który jest gatunkiem chronionym. Rozwija się w buku i zasiedla m.in. stare, osłabione i nasłonecznione drzewa. Początkowo larwy skupiają się na żerowaniu pod korą. Ich kolejnym celem jest martwe drewno. Przepoczwarzają się w miejscu żerowania.   

Nadobnica alpejska ma czarne ciało pokryte niebieskoszarymi włoskami. Występują na nim ciemne plamy z białym obramowaniem. Poza tym odznacza się czółkami, które są dłuższe niż całe ciało. W przypadku samic nie jest to spora różnica, ale u samców mogą być nawet 1,5-2 razy dłuższe.  

Niezwykle rzadkie, leśne zjawisko. “Dostałam gęsiej skórki na ten widok” 

Nadobnica alpejska zazwyczaj osiąga wielkość do mniej więcej 40 mm. Przez swój charakterystyczny wygląd trudno ją pomylić z innym owadem. Głównie występuje w środkowej i południowej Europie. W Polsce można ją spotkać m.in. w górach. Szacuje się, że zazwyczaj na wysokości od 500 do 1000 m n.p.m.      

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Lasy Państwowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy