Leśnicy pokazali jednego z najpiękniejszych owadów. "Turkusowe cudo"

Leśnicy z Nadleśnictwa Cisna za pośrednictwem facebookowego profilu udostępnili zdjęcie nadobnicy alpejskiej. Jak podkreślono, to jeden z najpiękniejszych owadów. Post spotkał się ze sporym zainteresowaniem i wywołał odzew ze strony internautów. W komentarzach nie kryli zachwytu.

Nadobnica alpejska ma czarne ciało pokryte niebieskoszarymi włoskami
Nadobnica alpejska ma czarne ciało pokryte niebieskoszarymi włoskamiFacebook123RF/PICSEL

Leśnicy pokazali nadobnicę alpejską

Tym razem na facebookowym profilu Nadleśnictwa Cisna pojawiło się zdjęcie, które zaskoczyło niektórych internautów. "Jeden z naszych najpiękniejszych owadów. Szanowni Państwo - nadobnica alpejska (rosalia alpina) w pełnej krasie" - przekazano pod postem, który został udostępniony przez oficjalny profil Lasów Państwowych.

Jak czytamy na Facebooku, wielu internautów już kiedyś spotkało się z tym nietypowo wyglądającym owadem. Niektórzy jednak nie potrafili wyjść z podziwu. "Cudo. W przyrodzie wszystko jest cudem", "Piękność", "Turkusowe cudo!", "Bezdyskusyjnie. Najpiękniejszy Polski owad. Cudeńko!!" - pisali pod postem.

Co wiadomo o nadobnicy alpejskiej?

Według Encyklopedii Leśnej nadobnica alpejska to chrząszcz z rodzaju kózkowatych, który jest gatunkiem chronionym. Rozwija się w buku i zasiedla m.in. stare, osłabione i nasłonecznione drzewa. Początkowo larwy skupiają się na żerowaniu pod korą. Ich kolejnym celem jest martwe drewno. Przepoczwarzają się w miejscu żerowania.

Nadobnica alpejska ma czarne ciało pokryte niebieskoszarymi włoskami. Występują na nim ciemne plamy z białym obramowaniem. Poza tym odznacza się czółkami, które są dłuższe niż całe ciało. W przypadku samic nie jest to spora różnica, ale u samców mogą być nawet 1,5-2 razy dłuższe.

Nadobnica alpejska zazwyczaj osiąga wielkość do mniej więcej 40 mm. Przez swój charakterystyczny wygląd trudno ją pomylić z innym owadem. Głównie występuje w środkowej i południowej Europie. W Polsce można ją spotkać m.in. w górach. Szacuje się, że zazwyczaj na wysokości od 500 do 1000 m n.p.m.

***

Atrakcje na Majorce. Czy warto udać się do delfinarium?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas