O ile wzrośnie świadczenie, jeśli na emeryturę przejdziesz rok później? Możesz sporo zyskać

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Możliwość przejścia na emeryturę to dla wielu osób długo oczekiwany i niezwykle przyjemny moment w życiu. Nie brakuje jednak ludzi, którzy pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, nie decydują się na to świadczenie i kontynuują pracę zawodową. O ile może wzrosnąć emerytura po dodatkowym roku pracy?

O ile wzrośnie emerytura po dodatkowym roku pracy?
O ile wzrośnie emerytura po dodatkowym roku pracy?123RF/PICSEL

Jak odpowiednio wyliczyć emeryturę?

Wyliczenie odpowiedniej kwoty emerytury możliwe jest dzięki ustaleniu kapitału początkowego. Kapitał początkowy to odtworzona kwota składek na ubezpieczenie emerytalne sprzed 1 stycznia 1999 r. Należy pamiętać, że ZUS przed 1999 r. nie prowadził indywidualnych kont ubezpieczonych, a to z kolei może wpłynąć na nieodpowiednie wyliczenie emerytury.

Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych możemy przeczytać, że przed 1999 rokiem ZUS nie był zobowiązany do prowadzenia indywidualnych kont ubezpieczonych, więc nie może sprawdzić, ile pieniędzy na konto zostało wpłacone.

"Dlatego jeśli urodziłeś się po 1948 r., obliczamy Twój wkład do systemu emerytalnego na podstawie Twojego stażu pracy i Twoich zarobków w tamtym okresie. To istotne, ponieważ wysokość kapitału początkowego ma wpływ na wysokość Twojej emerytury" - informuje ZUS. Jeśli ubezpieczony nie złożył wniosku o naliczenie kapitału początkowego, powinien zrobić to jak najszybciej.

"Wiele zakładów pracy, które funkcjonowały do końca 1998 r., może już nie istnieć i możesz mieć trudności ze znalezieniem dokumentów niezbędnych do ustalenia kapitału początkowego (szczególnie potwierdzających zarobki). Jeżeli złożyłeś wniosek o emeryturę, nie musisz dodatkowo składać wniosku w sprawie kapitału początkowego. Obliczymy kapitał z urzędu" - czytamy w komunikacie ZUS.

Rzecz jasna, ustalenie kapitału początkowego i przejście na emeryturę możliwe jest po osiągnięciu wieku emerytalnego, który w Polsce wynosi 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet.

Warto również wspomnieć, że najniższe gwarantowane świadczenie emerytalne od 1 marca br. wynosi 1780,96 zł brutto.

O ile wzrośnie emerytura po dodatkowym roku pracy?

Jak już wspomnieliśmy - wysokość emerytury obliczana jest na podstawie zgromadzonego przez daną osobę kapitału na indywidualnym. Ponadto pod uwagę bierze się średnie dalsze trwanie życia, które jest zgodne z tablicami ogłaszanymi każdego roku przez prezesa GUS-u.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekonuje, że pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10-15 proc. Natomiast przechodząc na emeryturę 5-7 lat po osiągnięciu wieku emerytalnego, może skutkować podwojeniem wysokości świadczenia.

Dzieje się tak z uwagi na zasadę, że im więcej opłacamy składek oraz im później przechodzimy na emeryturę, tym wyższe będzie otrzymane świadczenie - o czym często przekonywała była prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Różnica w wysokości świadczeń u kobiet, które przejdą na emeryturę w wieku 60 lat oraz tych, które odłożą decyzję o przejściu na emeryturę do 65 roku życia, będzie niewielka
Różnica w wysokości świadczeń u kobiet, które przejdą na emeryturę w wieku 60 lat oraz tych, które odłożą decyzję o przejściu na emeryturę do 65 roku życia, będzie niewielka123RF/PICSEL

I to tyle, zdaniem niektórych specjalistów, jeśli chodzi o teorię. Tomasz Lasocki, ekspert z zakresu zabezpieczenia społecznego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z dziennikarką serwisu Biznes Interia Moniką Krześniak-Sajewicz mówi, że:

"Kobietom, które mogą obecnie przejść na emeryturę w wieku 60 lat i spełnią warunki do otrzymania okresowej emerytury kapitałowej, nie opłaca się z tym zwlekać, bo one w wyniku błędu systemu, w wieku 65 lat będą miały przeliczoną emeryturę tak, jakby przeszły na nią dopiero w wieku >>męskim<<, bez odliczenia kwot z aktywów zaewidencjonowanych na koncie ZUS, które pobrały przez te 5 lat, między 60 a 65 rokiem życia".

Tomasz Lasocki podkreślił, że różnica w wysokości świadczeń u kobiet, które przejdą na emeryturę w wieku 60 lat oraz tych, które odłożą decyzję o przejściu na emeryturę do 65 roku życia, będzie niewielka, ponieważ w tym czasie "konsumowany" będzie kapitał z subkonta ZUS, na które przekazuje się tylko 1/3 składek - czytamy w artykule serwisu Biznes Interia.

"W efekcie, różnica w emeryturze kobiety, która skończyła 65 lat, ale już wieku 60 lat zaczęła ją pobierać, wracając na zajmowane wcześniej stanowisko i takiej, która przeszła na emeryturę dopiero po ukończeniu 65 lat, wyniesie ok. 3,7 proc." - mówi Tomasz Lasocki w rozmowie z Moniką Krześniak-Sajewicz z serwisu Biznes Interia.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas