O pojeniu dzieci alkoholem i innych wybrykach przeciw zdrowiu 1897 r.

W XIX w. kobiety uspokajały ząbkujące maleństwa winem, a małżeństwo, jako lek na nerwowość pojawiało się nawet w poradnikach medycznych!

Poniżej porady z zakresu zdrowia publikowane na łamach "Przewodnika Zdrowia" z 1897 roku.

Reklama

Alkohol jest trucizną:

Choroby wynikające z wyskoku (alkoholu) rozwijają się u dzieci często pod wpływem dziedzicznego obciążenia. W niektórych okolicach krzykliwym oseskom daje się kropelkę wódki, nieroztropne matki uspakajają dzieci podczas ząbkowania winem. W niedzielę i święta zabiera się dzieci do piwiarni, a rodzice patrzą ze szczerym zadowoleniem, jak maleństwo wprawia się do picia. Otóż zgubne i grzeszne wychowanie takie! Dawno już ku przestrodze rzekł Rousseau: "Kwiatów nie podlewa się winem".

Zwierzęta w izbach niepotrzebne:

Szkodliwym dla zdrowia jest ciągłe utrzymywanie zwierząt (psów, kotów) w mieszkaniu, gdyż i one zużywają najważniejszą część powietrza tj. tlen i przyczyniają się do zakażenia go przykrymi wyziewami. To samo rozumie się o utrzymaniu drobiu, gołębi, nierogacizny itp.

Wagony dla niepalących:

Wagony III klasy dla niepalących zaprowadzone zostały nareszcie przy miejskiej kolei żelaznej w Berlinie. Każdy, kto wstrętną atmosferę w wagonach tych poznał, powinien z radością powitać takie udogodnienie.

Skutki noszenia gorsetu:

Osiemnastoletnia córeczka tracza G. w Oranienburgu padła w tych dniach trupem na sali tańca. Stwierdzono, że śmierć nastąpiła przez sparaliżowanie serca wskutek zbytniego sznurowania się gorsetem.

Nerwowość u kobiet:

Co do nerwowości u kobiet, to pannom nerwowym jest małżeństwo bezwarunkowo jako lekarstwo polecane, gdyż małżonek siłą rzeczy im wpoi pewną stałość i silniejszą indywidualność.

Fragmenty pisane zgodnie ze współczesnymi zasadami pisowni i stylistyki.

Źródło: Blog hostoryczno-obyczajowy

Dowiedz się więcej na temat: dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje