Oczy Marzanny M.

Kamila, Magda, Ramona i Julia chodziły kiedyś do jednej klasy, tworzyły typową licealną paczkę przyjaciółek. Nietypowe jest to, że po maturze spotykają się nadal - nie za często, bo co pięć lat, ale regularnie i zawsze w komplecie.

article cover
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Za sprawą jednego strzału, który niespodziewanie i nie wiadomo skąd pada pewnego wieczoru, wszystko wywraca się do góry nogami. Postrzelona Julia, uznana przez lekarza pogotowia za martwą, trafia do kostnicy, gdzie się okazuje, że jednak żyje, jest w śpiączce. Przyjaciółki postanawiają zostać z nią do wyjaśnienia sytuacji; zresztą nie bardzo mogą wyjechać z powodu toczącego się śledztwa, które, choć prowadzone dyskretnie w tle, staje się katalizatorem znaczących zdarzeń.

Postawione w ekstremalnej sytuacji, wytrącone z rutynowej codzienności kobiety zaczynają z wolna odkrywać w rozmowach swoje prawdziwe oblicza, a w ich opowieściach coraz bardziej odsłania się rzeczywistość - wcale nie taka różowa i wcale nie składająca się z samych sukcesów. Wraca też przeszłość, która okazuje się składać nie tylko z miłych i beztroskich uczniowskich "a pamiętasz...?" - bo kładzie się na niej cieniem pewne zdarzenie, które przesądziło o losie Marzanny, tej piątej, która nigdy nie była jedną z nich...

Grażyna Jeromin-Gałuszka - absolwentka bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenopisarstwa w PWSFTViT w Łodzi. Publikowała utwory poetyckie i krótkie formy prozatorskie w czasopismach oraz w antologiach poetyckich. Laureatka ogólnopolskiego konkursu na temat filmowy zorganizowanego przez Agencję Scenariuszową i tygodnik "Film". Współautorka scenariusza jednego z popularnych seriali telewizyjnych. Jej debiutancka powieść Złote nietoperze (2007) otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie literackim "Kolory życia". Mieszka na wsi pod Radomiem.
Weź udział w konkursie
Grażyna Jeromin-Gałuszka
Oczy Marzanny M.

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas