Ogromna awaria w Jastrzębiu. Prawie 25 tys. mieszkań nie ma ogrzewania

Usterka w Elektrociepłowni Zofiówka odcięła od ogrzewania dokładnie 23589 mieszkań w Jastrzębiu-Zdroju. Jak informuje dostawca ciepła w Jastrzębiu PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa, doszło tam do niekontrolowanego spadku ciśnienia na sieci ciepłowniczej.

Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne 123RF/PICSEL

W najgorsze mrozy mieszkańców Jastrzębia dotknęła ogromna awaria. Usterka Elektrociepłowni Zofiówka doprowadziła do tego, że 23589 mieszkań jest odciętych od ogrzewania. Dostawca ciepła zdiagnozował już źródło problemu.

Przyczyna braku ciepła w Jastrzębiu

Okazuje się, że przyczyna awarii tkwiła w sieci ciepłowniczej. - Doszło do niekontrolowanego spadku ciśnienia na sieci ciepłowniczej - wyjaśnia PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa. Skutki awarii dotknęły wszystkich jastrzębian, którym ciepło powinna zapewniać sieć podłączona do Elektrociepłowni Zofiówka.

Awaria nastąpiła w niedzielę, 5 lutego kilkanaście minut po północy. Od tego momentu bez ciepła jest większość miasta. Zgodnie z informacjami podanymi przez PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa, usuwanie usterki jest już w toku. - Trwa stabilizacja ciśnienia w sieci ciepłowniczej. Wznowienie dostawy ciepła do odbiorców jest przewidywane w godzinach wieczornych - mówi Zbigniew Barszczak.

To nie jest pierwszy raz

- Nie pierwszy raz się zdarza że nie grzeją. Od stycznia już trzy razy była taka sytuacja, z tym że krócej, bo po 2-3 godziny. Dziś -9 stopni, zima wróciła a my siedzimy pod kocami, bo ogrzewania brak. A administracja początkiem lutego podwyżki opłat przysłała - mówi Sylwia, nasza czytelniczka z Jastrzębia. Podobna sytuacja miała miejsce również w listopadzie 2022 roku. Wówczas awarii uległ wentylator ciągu spalin w Elektrociepłowni Zofiówka. Temperatura w domach mieszkańców Jastrzębia-Zdroju była obniżona, jednak nie doszło - tak jak teraz - do całkowitego odcięcia ogrzewania.

Kobieta "tą starszą" w związku. "Już czerstwa, zamieni ją na nowszy model". Magda Boczarska - "Zdanowicz pomiędzy wersami"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas