Reklama

Ostrzeżenie dla jednego województwa. Specjalny ładunek spadnie z nieba

Na terenie województwa lubelskiego zostanie przeprowadzony proces szczepienia wolno żyjących lisów. W dniach 7-9 kwietnia i przez kolejne dwa tygodnie należy uważać, aby unikać kontaktu z preparatem oraz uchronić przed tym zwierzęta domowe.

Szczepienia lisów w województwie lubelskim

Od 7 do 9 kwietnia na terenie województwa lubelskiego zaplanowano ochronne szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Ponieważ chodzi o zwierzęta wolno żyjące, szczepionka będzie zrzucana z samolotów. Przewidziano 30 dawek na jeden kilometr kwadratowy.

Preparat będzie rozprowadzany w lasach, na polach i łąkach. Szczepionka jest zawarta w aluminiowo-plastikowym blistrze o wielkości około trzech centymetrów. Jego intensywny zapach ma na celu zwabienie lisów.

Środki ostrożności dla ludzi i zwierząt

Szczepionki nie wolno dotykać, a jeśli już przypadkiem do tego dojdzie, należy dokładnie umyć ręce. "Jeśli szczepionka dostanie się do ust, oczu, nosa, lub skaleczenia skóry należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem" - podkreśla wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski.

Reklama

Kontaktu z preparatem nie powinny mieć również nasze zwierzęta domowe. Dlatego też po wyłożeniu szczepionki nie powinno się puszczać wolno psów i kotów. Jeśli jednak dotrą np. do lasu, należy zawiadomić weterynarza.

***

Zobacz również:

Niemcy: Lisy zaatakowały w zoo. Cztery kangury nie żyją

Obywatele Ukrainy mogą szczepić się w Polsce. Nie tylko przeciw COVID-19

Trening zaraz po szczepieniu poprawia odpowiedź immunologiczną organizmu

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama