Oszuści mają nowy sposób. Uważaj na fałszywe e-recepty

Obecnie niemal z każdej strony słychać ostrzeżenia przed oszustami. Okazuje się, że nigdy nie śpią i non stop wymyślają nowe sposoby na wyłudzanie danych oraz pieniędzy. Tym razem ich celem są osoby korzystające z e-recept. Klikając w link z fałszywym lekarskim zaleceniem, można paść ofiarą oszustów. Na co trzeba uważać?

O próbie wyłudzenia danych i pieniędzy może świadczyć fakt, że wiadomość zawierająca link przychodzi mimo braku wcześniejszej wizyty u lekarza lub zamówienia recepty
O próbie wyłudzenia danych i pieniędzy może świadczyć fakt, że wiadomość zawierająca link przychodzi mimo braku wcześniejszej wizyty u lekarza lub zamówienia recepty123RF/PICSEL

Oszuści rozsyłają fałszywe e-recepty

Ostatnio głośno było m.in. o wiadomościach dotyczących niezapłaconej paczki oraz o nieuregulowaniu należności za prąd. W każdym z tych przypadków podany jest fałszywy link, dzięki któremu rzekomo można zrobić przelew. Na podobnych zasadach opiera się kolejny sposób oszustów. Tym razem w celu zdobycia łatwych pieniędzy rozsyłają link dotyczący fałszywej e-recepty. Kliknięcie w niego może się wiązać z kradzieżą danych, a co za tym idzie także wszelkich haseł, a nawet wyczyszczeniem konta bankowego do zera.

W czasach tak dużego postępu technologicznego jesteśmy narażeni na cyberprzestępstwa z każdej strony
W czasach tak dużego postępu technologicznego jesteśmy narażeni na cyberprzestępstwa z każdej strony123RF/PICSEL

Jak się uchronić przed oszustwem na e-receptę?

Warto podkreślić, że każda otrzymana wiadomość z prośbą o kliknięcie w link powinna wzbudzać pewne wątpliwości. Poza tym trzeba mieć na uwadze, jak powinna wyglądać prawdziwa e-recepta. Po pierwsze można ją uzyskać w gabinecie lekarskim w formie wydruku, ale jeśli pacjent woli dostać ją w formie elektronicznej, to otrzymuje SMS-a z czterocyfrowym kodem, który należy podać w aptece wraz z numerem PESEL. Inną formą jest e-mail z plikiem PDF lub powiadomienie bądź kod w aplikacji mojeIKP.

O próbie wyłudzenia danych i pieniędzy może świadczyć również fakt, że wiadomość zawierająca link przychodzi mimo braku wcześniejszej wizyty u lekarza lub zamówienia recepty. Otrzymując więc e-maila lub SMS-a z linkiem do e-recepty, można być pewnym, że to próba oszustwa.

***

To dlatego jesteśmy sfrustrowani w pracy. "Zdanowicz pomiędzy wersami"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas