Reklama

Reklama

"Palmy" w polskim lesie? Te zdjęcia mówią wszystko

Polskie lasy to prawdziwy skarbiec, w którym można dokonać ciekawych odkryć. Okazuje się, że możemy się w nich natknąć nawet na… palmy. Aby je zobaczyć, wystarczy uważnie patrzeć pod nogi. Te nietypowe rośliny porastają runo leśne, czyli najniższą warstwę lasu.

Runo jest najniższą warstwą lasu, którą tworzą mchy, grzyby, porosty, niewielkie zielne rośliny i paprocie. Co ciekawe, można tu również spotkać... "polskie palmy". Ich zdjęcie zamieściły na Facebooku Lasy Państwowe. Widok tych niewielkich roślin od razu przywodzi na myśl wakacje w ciepłych krajach.

Zobacz również: Zdrowotne właściwości bursztynu. Na co pomaga "bałtyckie złoto"?

Tropikalna dżungla w polskim lesie

- Najniższa warstwa runa leśnego jest jak prawdziwa dżungla - i to dosłownie, ma nawet własne... palmy! - informują leśnicy z Lasów Państwowych. 

Reklama

Czym jest wspomniana palma? Chodzi o gametofit żeński wątrobowca porostnicy wielkokształtnej. Jak widać, nawet i na dnie lasu możemy się natknąć na element tropikalnego krajobrazu.

- Na wakacje pod palmą w tym przypadku mogą co prawda liczyć jedynie najmniejsze bezkręgowce, bo struktura ma tylko ok. 1cm... No i zamiast kokosów wiszących pod liśćmi znajdziemy tam jedynie rodnie z komórkami jajowymi. Pamiętajcie jednak, że warto niekiedy pochylić się i wytężając wzrok spojrzeć na las nieco pod innym kątem - zwracają uwagę leśnicy.

Zobacz również: Podlej drożdżami, a efekty cię zaskoczą! Trik nie tylko na storczyki

"Polska palma"

Porostnica wielkokształtna to gatunek wątrobowca z rodziny porostnicowatych. Gametofity męskie różnią się od żeńskich. Męskie są osadzone na trzonku i mają kształt ośmiopłatowej tarczki. Natomiast gametofity żeńskie znajdują się na trzonku i mają kształt parasola z palcowatymi wypustkami. To właśnie one swoim wyglądem przypominają palmy.

***

Zobacz również:

Jak pobudzić hortensje do kwitnienia?

Wzmacnia antykleszczową barierę. Posadź ją koniecznie na balkonie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: polskie lasy | runo leśne | palma

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy