Paryż - wskazówki dla zwiedzających

Jeśli pierwszy raz wyjeżdżasz do Paryża, przyda się kilka wskazówek, jak zorganizować sobie zwiedzanie i nie wydać za dużo pieniędzy. Oto kilka rad, jak dobrze wykorzystać swój pobyt w stolicy Francji.

Zwiedzanie Paryża można zacząć od Wyspy Świętego Ludwika, gdzie znajduje się polska księgarnia
Zwiedzanie Paryża można zacząć od Wyspy Świętego Ludwika, gdzie znajduje się polska księgarnia123RF/PICSEL

Po pierwsze, zadbaj o transport. Najlepiej po mieście poruszać się komunikacją miejską. Rozbudowane linie metra, kolejka RER lub miejskie autobusy pomogą w dotarciu praktycznie w każdy punkt miasta. W przewodnikach zwykle podaje się informację, przy której stacji metra jest dany obiekt. Jeśli planowany pobyt ma trwać więcej niż trzy dni, lepiej wyrobić sobie kartę navigo. Możesz to zrobić jeszcze przed podróżą, przez internet, gdzie znajdziesz różne możliwe opcje i taryfy oraz wszelkie dodatkowe informacje. Dla przykładu: karta navigo dla dorosłego turysty kosztuje 7,50 euro za dzień (w strefach 1-2), tygodniowa - 22,80 euro, a miesięczna - 75 euro.

Zwiedzanie przybytków kultury, jak muzea, galerie, wystawy - też warto zaplanować. Wcześniej dowiedzmy się, czy nie mamy prawa do ulgi. Np. Luwr umożliwia bezpłatne wejście, bez biletu, po okazaniu dowodu lub legitymacji osobom poniżej 18. roku życia, oraz 18-25-letnim mieszkańcom Europejskiego Obszaru Gospodarczego, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom oraz beneficjentom opieki społecznej. Pełna lista uprzywilejowanych znajduje się na stronie Louvre.fr. Pamiętajmy też, że wtorek to dzień zamknięty w placówkach muzealnych.

Odwiedź polskie miejsca w Paryżu. Zwiedzanie można zacząć od Wyspy Świętego Ludwika, gdzie znajduje się polska księgarnia. Każdy Polak chce choć raz w życiu odwiedzić grób Chopina, który znajduje się na Cmentarzu Pere Lachaise. Znalezienie odpowiedniej kwatery umożliwi nam bezpłatny przewodnik, który otrzymamy przy wejściu na nekropolię. Możemy też skorzystać z dużych tablic, umieszczonych tuż za bramą wejściową, albo... pójść za głosem polskiej mowy, bo ją słychać tam dość często.

Przed wejściem na schody lub do windy wieży, musimy przejść kontrolę jak na lotnisku
Przed wejściem na schody lub do windy wieży, musimy przejść kontrolę jak na lotnisku123RF/PICSEL

Oczywiście, wizyta w Paryżu nie może się obejść bez zobaczenia Wieży Eiffla. I tu, uwaga: Zastanówmy się, na czym nam zależy. Jeśli chcemy zdobyć słynną żelazną damę, dobrze jest wybrać się w ciągu dnia. Ale dajmy sobie pewien margines czasu, wiedząc, że przed wejściem na schody lub do windy, musimy przejść kontrolę jak na lotnisku (z przyczyn bezpieczeństwa). Jeśli nie musimy oglądać widoków z góry albo mamy czas na powtórną wizytę w tym miejscu, wybierzmy się tam po zachodzie słońca. Rozświetlona Wieża Eiffla prezentuje się wspaniale, a na trawnikach wokół trwa ogromny, radosny miejski piknik, złożony nie tylko z turystów. Pod Wieżą Eiffla, ale także w innych atrakcyjnych punktach Paryża, spotkamy ulicznych sprzedawców, którzy za wszelką cenę zechcą nam wcisnąć różne turystyczne pamiątki. Czasem jest to naprawdę trudne, aby pozbyć się natrętów. Rada: odżałujmy kilka euro, by kupić np. pęk breloczków z Wieżą Eiffla, które potem przydadzą się na podarunki dla znajomych. W przypadku kolejnego, bardzo natrętnego, sprzedawcy, pokazujemy mu swoje breloczki i z uśmiechem mówimy: "już mam". Znikają wówczas bez szemrania...

Jedzenie. Ważna sprawa, bo bez jedzenia za wiele nie pozwiedzamy. Jeśli mamy dość ograniczony budżet, pamiętajmy, by rano zaopatrzyć się w jakimś sieciowym sklepie, a pieczywo kupmy w położonej blisko hotelu piekarni. Oczywiście, w pobliżu Luwru, Placu de la Concorde czy pod wieżą Eiffla kupimy pyszne i świeże kanapki, ale będą one nawet kilkakrotnie droższe od bagietki z piekarni.

Słynna Katedra Notre Dame, po pożarze, który miał miejsce 15 kwietnia 2019 roku, nie będzie dostępna do zwiedzania, możemy ją zobaczyć z pewnej odległości lub ze statku, pływającego po Sekwanie. Będziemy ją też mijać, idąc na Wyspę Świętego Ludwika. W tym roku wybierzmy więc inne słynne budowle, gdzie znajdziemy równie piękne witraże. Takim miejscem jest np. Sainte-Chapelle. Jest to dwukondygnacyjna kaplica zamkowa, położona w centrum dawnej siedziby królewskiej na wyspie Cite w Paryżu. Ufundowana przez króla Francji Ludwika IX.

Spacer statkiem po Sekwanie, jeśli jesteśmy całą rodzina, to może być odczuwalny wydatek. Bilet dla dorosłego kosztuje 14 euro, dla dzieci poniżej 12 lat - 6 euro, dzieci poniżej 4 lat podróż mają bezpłatną. Możemy też niektóre wycieczki odbyć pieszo lub miejskim autobusem, wtedy lepiej poznamy miasto.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas