Parzące lekarstwo
W wielu krajach kobiety stosują na wiosnę kuracje pokrzywowe. Wzmacniają one osłabiony po zimie organizm, odświeżają wygląd skóry i włosów.
Pokrzywa działa wzmacniająco na organizm, oczyszcza go ze szkodliwych substancji. Poprawia zdolność koncentracji uwagi i szybkość myślenia. Pokrzywa poprawia metabolizm, przyczyniając się do szybszego usuwania z krwi jego produktów. Pokrzywa zawiera dużo witaminy C, spore ilości witamin B2, A, E, K oraz wiele soli mineralnych. Wspomaga pracę wątroby, trzustki i nerek.
Pokrzywę możemy spożywać w postaci naparów ze świeżych bądź suszonych roślin. Wczesną wiosną, gdy pokrzywa jeszcze nie jest włóknista i nie parzy, można ją zjadać jako dodatek do sałatek albo kanapek. Dzienna dawka pokrzywy nie powinna przekraczać 3 łyżeczek.
Aby zapobiec wiosennej awitaminozie pijemy przez 2 tygodnie świeży sok z pokrzyw. Przygotowujemy go z młodych pędów rośliny (w sokowirówce lub mikserze) i po odcedzeniu pijemy od 2-3 łyżek do pół szklanki dziennie.
Napar z ziela pokrzywy działa moczopędnie i wspomaga leczenie stawów zapalnych dróg moczowych oraz zapobiega powstawaniu piasku w nerkach. Kilka razy dziennie pijemy napar z 2 łyżeczek ziela zalanych wrzątkiem.
Pokrzywa pomaga w leczeniu łupieżu. Warto wypróbować miksturę przygotowaną z 1 łyżki suszonych liści pokrzywy zalanej szklanką wrzącej wody. Taki napar pozostawiamy pod przykryciem ok. 20 minut, a potem przecedzamy. Następnie 8 łyżek gotowego naparu mieszamy z 2 łyżkami octu winnego i 6 łyżkami gorącej wody. Tak sporządzony płyn wcieramy w skórę głowy i owijamy głowę na ok. 2 godziny. Potem włosy myjemy i spłukujemy wodą z octem (3 łyżeczki octu na 1 szklankę ciepłej wody). Zabieg stosujemy 2 razy w tygodniu.
Płukanka z pokrzywy pomaga również zwalczyć łojotok. Łyżkę pokruszonych korzeni pokrzywy (lub 4 łyżki liści) zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy pod przykryciem na 15 minut i przecedzamy. Po każdym myciu płuczemy włosy tym naparem. Cebulki włosowe pobudzi do pracy pokrzywowa nalewka. Korzenie świeżej pokrzywy myjemy, siekamy i zalewamy wódką ( w proporcjach 2 łyżki korzeni na 1/4 litra wódki) i odstawiamy na 14 dni w ciepłe miejsce. Gotową nalewkę wcieramy w skórę głowy co wieczór przez 4-6 tygodni.