Pełnia Śmierci, Robaczy Księżyc. Zbliża się wyjątkowe zjawisko na niebie

Pełnia Księżyca w marcu w 2023 coraz bliżej. Miłośnicy astronomicznych obserwacji będą mogli podziwiać niesamowite zjawisko, jakim jest pełnia Robaczego Księżyca. Wówczas naturalny satelita Ziemi pokazuje nam się w całej okazałości i zwiastuje nadchodzącą wiosnę. Kiedy będzie pełnia Księżyca w marcu? Co to jest Robaczy Księżyc i skąd wzięła się jego nazwa? Jak wpływa na samopoczucie człowieka? Wyjaśniamy.

Pełnia Księżyca w marcu w 2023 roku wzbudza spore zainteresowanie. Co to jest Robaczy Księżyc i kiedy możemy obserwować to zjawisko?
Pełnia Księżyca w marcu w 2023 roku wzbudza spore zainteresowanie. Co to jest Robaczy Księżyc i kiedy możemy obserwować to zjawisko?123RF/PICSEL

Pełnia Księżyca w marcu 2023. Kiedy i o której godzinie?

Robaczy Księżyc będzie trzecią pełnią Księżyca w 2023 roku. Pojawi się on na niebie dokładnie 7 marca. To wyjątkowe zjawisko rozpocznie się o godzinie 13.42. Jednak Srebrny Glob najbardziej widoczny będzie wieczorem, o ile planów nie pokrzyżuje nam pogoda. Ciekawostkę stanowi fakt, że zjawisko to może być odczuwalne nawet kilka dni przed, jak i kilka dni po całkowitej pełni.

Pełnia Księżyca w marcu, czyli Robaczy Księżyc

Pełnia Księżyca w marcu jest określana mianem pełni Robaczego Księżyca. Zwiastuje on nadchodzące wiosenne przesilenie i odejście zimy. Podczas tej fazy nasz satelita znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Wówczas półkula Srebrnego Globu osiąga maksimum oświetlenia, a jego tarcza jest widoczna w przybliżeniu jako koło. W nocy z 7 na 8 marca będzie można go dostrzec niemal z każdego miejsca na świecie.

Robaczy Księżyc. Skąd wzięła się nazwa pełni w marcu?

Pełnia Księżyca
Pełnia KsiężycaUnsplash

Nazwę marcowej pełni Księżyca stworzyli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Jest bezpośrednio związana z przyrodą i zapowiada wiosenne zmiany w naturze. Wraz ze wzrostem temperatur, zwiększa się bowiem aktywność wielu owadów, stąd pełnia Robaczego Księżyca.

Drzewa po zimie również wchodzą w kolejny cykl rozwojowy, wydzielając soki żywiczne, dlatego Srebrny Glob w tej fazie nazywamy również pełnią Klonową i Sokową. Z kolei w literaturze popularnym określeniem na pełnię Księżyca w marcu jest pełnia Wiosenna.

Sprawdź również:

Pełnia Księżyca w marcu -Pełnia Śmierci

Na pełnię Księżyca w marcu mówi się również Pełnia Śmierci, ale nie oznacza to nic, czego powinniśmy się obawiać.  W tym przypadku "śmierć" dotyczy zakończenia zimy i otwarcia nowego rozdziału/ ropoczęci kolejnego cyklu natury, czyli wiosny.

Pełnia Księżyca w marcu a samopoczucie. Jaki wpływ na człowieka ma to zjawisko?

Wiele osób w okresie pełni Księżyca zauważa zmiany funkcjonowania i zachowania. Nie zawsze potrafią je określić i powiązać z określoną fazą Księżyca. Można jednak zauważyć kilka towarzyszących pełni objawów, do których często należą:

  • bezsenność,
  • wzmożony apetyt,
  • problemy z koncentracją,
  • wahania nastrojów,
  • częste poirytowanie,
  • pobudzenie, w tym seksualne.

Pełnia Księżyca w marcu sprzyja porządkom, także w relacjach międzyludzkich oraz zadaniom wymagającym skrupulatnego działania. Ponadto każda pełnia zwiększa namiętność w związku. To jednak kiepski moment na wszelkiego rodzaju zabiegi chirurgiczne i przechodzenie na dietę.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 48: Zuzanna Grabowska i Paweł DomagałaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas