Reklama

Picie piwa i wina sprzyja demencji. Naukowcy alarmują

Uczeni dowiedli, że aby zapobiec demencji, należy ograniczyć spożycie alkoholu. Osoby, które częściej sięgają po trunki, są znacznie bardziej narażone na rozwój choroby. W ramach profilaktyki warto spacerować lub jeździć na rowerze.

Uczeni od lat zajmują się badaniem tego, jakie czynniki wpływają na ryzyko wystąpienia demencji. Z ich analiz wynika, że ogromny wpływ na ryzyko wystąpienia tego schorzenia ma styl życia. A co za tym idzie, ważnym elementem zapobiegania demencji jest ruch oraz odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze nienasycone. Autorzy nowego badania naukowego dowiedli, że chcąc uchronić się przed chorobą, należy również ograniczyć do minimum spożycie alkoholu.

Spożywanie alkoholu sprzyja demencji. Oto pierwsze objawy

Zespół badaczy z King’s College London przeanalizował dane pozyskane od 15 tys. osób w wieku powyżej 50 lat, których stan zdrowia monitorowano przez kolejne dwa lata. Uczestnicy zostali zapytani o ilość wypijanego alkoholu, a następnie poddani testom badającym sprawność umysłową. Naukowcy odkryli, że wypijanie czterech kufli piwa lub czterech kieliszków wina tygodniowo zwiększa aż o 50 proc. ryzyko wystąpienia demencji i jej głównych objawów - zaburzeń pamięci krótkotrwałej i orientacji przestrzennej.

Jak ustrzec się przed chorobą?

Reklama

Inne ciekawe badania na ten temat przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Dowiedli oni, że skutecznym sposobem na uchronienie się przed demencją - wywoływaną często przez chorobę Alzheimera - jest umiarkowana aktywność fizyczna, a konkretnie energiczny spacer lub jazda na rowerze. 

Badacze doszli do takiego wniosku po przeanalizowaniu danych 167 pacjentów, których średnia wieku w chwili śmierci wynosiła 90 lat. Okazało się, że osoby, które przez większość życia regularnie wsiadały na rower lub chodziły na spacery, były o 40 proc. mniej narażone na wystąpienie choroby Alzheimera i demencji

Jak wyjaśniają uczeni, aktywność fizyczna redukuje odpowiedzialny za rozwój schorzenia stan zapalny w mózgu. 


***
Przeczytaj również: 


Dwie głowy, jedno ciało. Jak dziś żyją bliźniaczki syjamskie?

Fryzury z PRL-u: Powinniśmy do nich wrócić, czy o nich zapomnieć?

Święta państwowe w Polsce. Które z nich są wolne od pracy?

Zobacz również: 

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: piwo | demencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy