Pierwsza legitymacja emeryta. Jak ją wyrobić i korzystać ze zniżek?

Opracowanie Tomasz Kromp

Legitymacja emeryta-rencisty to dokument, który upoważnia posiadacza do korzystania z różnego rodzaju zniżek i ulg. Co ciekawe, istnieją dwa rodzaje legitymacji, a jeden z nich jest wydawany przez ZUS automatycznie. Kiedy konkretnie ZUS wydaje rzeczony dokument i na jakie zniżki mogą liczyć seniorzy posiadający legitymację emeryta? Odpowiadamy.

Jak wyrobić legitymację emeryta i do jakich zniżek uprawnia dokument?
Jak wyrobić legitymację emeryta i do jakich zniżek uprawnia dokument?123RF/PICSEL

Kiedy ZUS wydaje legitymację emeryta?

Legitymacja emeryta, zwana również legitymacją seniora, to dokument dla osób pobierających świadczenia emerytalne lub rentowe. Jej wydawaniem zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O czym powinni pamiętać seniorzy, którzy właśnie zostali uprawnieni do emerytury lub renty i chcą wyrobić legitymację?

Wyrobienie legitymacji emeryta zwykle nie wymaga od seniorów składania wniosku
Wyrobienie legitymacji emeryta zwykle nie wymaga od seniorów składania wniosku123RF/PICSEL

Okazuje się, że od stycznia 2023 roku ZUS wydaje legitymację emeryta automatycznie, w formie tzw. mLegitymacji. Jest to dokument w wersji elektronicznej, który zostaje udostępniony w aplikacji mObywatel. Cyfrowa mLegitymacja w telefonie jest honorowana w identyczny sposób, jak jej tradycyjna wersja w formie plastikowej karty.

Jak wyrobić legitymację emeryta?

Wyrobienie legitymacji emeryta zwykle nie wymaga od seniorów składania wniosku. Od stycznia 2023 roku ZUS automatycznie wystawia dokument w formie elektronicznej. Świadczeniobiorcy pozostaje jedynie jego dodanie w swojej aplikacji mObywatel. Jak to zrobić?

Najpierw, jeśli jeszcze się tego nie zrobiło, należy ściągnąć aplikację. Można to zrobić ze sklepu Google Play (telefony z Androidem) lub App Store (telefony z systemem iOS). Następnie wystarczy zalogować się za pomocą profilu zaufanego i można dodać legitymację emeryta-rencisty wybierając opcję "nowy dokument".

Emeryci, którzy woleliby zostać posiadaczami również tradycyjnej legitymacji, muszą złożyć wniosek o jej wydanie. Mowa tu o formularzu ERL, który należy złożyć do stosownego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co istotne, warto mieć dwa rodzaje legitymacji. W przypadku zgubienia plastikowej karty można bez przeszkód korzystać z dokumentu w telefonie.

Jakie zniżki na legitymację emeryta?

Na jakie zniżki mogą liczyć emeryci posiadający legitymację emeryta? Dokument uprawnia świadczeniobiorców do wielu benefitów. Mowa tu o między innymi odliczeniach kosztów lekarstw od podatku, biletach ulgowych (zarówno na autobusy miejskie, jak i kolej) czy zniżkach do obiektów kulturalnych, takich jak muzea czy teatry.

Co ciekawe, emeryci posiadający legitymację mogą liczyć na zwolnienie z abonamentu RTV. Ponadto, na seniorów czekają specjalne zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych. Niektóre placówki oferują również specjalnie rabaty dla seniorów we własnym zakresie.

Przeczytaj też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas