Pierwsze objawy menopauzy. W jakim wieku można się ich spodziewać?

Menopauza to naturalny proces, podczas którego kobieta doświadcza charakterystycznych objawów. W tym czasie dochodzi do zakończenia możliwości rozrodczych, a więc kobiecy organizm przechodzi w stan bezpłodności. Przyjrzyjmy się, z czym wiąże się ten kluczowy moment w życiu kobiety i jak rozpoznać pierwsze symptomy przekwitania.

Szacuje się, że menopauza dotyka kobiety w przedziale wiekowym od 45. do 55. roku życia
Szacuje się, że menopauza dotyka kobiety w przedziale wiekowym od 45. do 55. roku życia123RF/PICSEL

Co to jest menopauza?

Szacuje się, że menopauza dotyka kobiety w przedziale wiekowym od 45. do 55. roku życia. Średnia wynosi 51 lat. Istnieją wyjątki od reguły. Może pojawić się również menopauza późna, która dotyczy kobiet między 55. a 60. rokiem życia. Zdarza się, że ostatnia miesiączka pojawia się u kobiet mających 40-45 lat. Takie zjawisko nazywa się menopauzą przedwczesną.

Uderzenia gorąca są jednym z objawów zbliżającej się menopauzy
Uderzenia gorąca są jednym z objawów zbliżającej się menopauzy123RF/PICSEL

Po wystąpieniu ostatniej miesiączki nie powinno wystąpić żadne krwawienie z dróg rodnych. W przypadku pojawienia się krwi w okresie pomenopauzalnym należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu znalezienia przyczyn. Mogą to być m.in. zmiany zanikowe błony śluzowej macicy i pochwy. Istnieje również ryzyko, że krwawienie wiąże się z nowotworem endometrium.

Konsultacji lekarskiej wymagają zaburzenia miesiączkowania, które objawiają się obfitymi, częstymi i przedłużającymi się krwawieniami w okresie okołomenopauzalnym.

Jak rozpoznać nadchodzącą menopauzę?

Właściwie proces menopauzy został podzielony na trzy fazy:

  1. premenopauzę
  2. perimenopauzę
  3. postmenopauzę

Okres okołomenopauzalny ma swój początek mniej więcej pięć lat przed menopauzą i może się utrzymywać jeszcze rok po jej wystąpieniu. Wówczas kobieta może zauważyć zmiany związane z długością cykli menstruacyjnych, a także nieregularne miesiączki. Stopniowo spadający poziom estrogenów w organizmie powoduje liczne, typowe objawy, które występują nawet kilka lat przed ustąpieniem miesiączkowania. Są to:

  • osłabienie
  • szybsze męczenie się
  • rozdrażnienie
  • kołatanie serca
  • duszności
  • zaburzenia snu
  • bóle i zawroty głowy
  • uderzenia gorąca
  • zmiany nastroju
  • nadmierne pocenie się
  • zaburzenia koncentracji i pamięci

Zamiany hormonalne związane z menopauzą mogą również prowadzić do suchości w pochwie, a co za tym idzie bolesnego współżycia. Wyróżnia się także nietrzymanie moczu oraz infekcje intymne.

Jak jeszcze objawia się menopauza?

Menopauza dla wielu w głównej mierze kojarzy się z uderzeniami gorąca i zanikiem miesiączki. Oprócz tego występuje szereg innych zmian, które zachodzą w organizmie kobiety. Może pojawić się spadek libido, przybieranie na wadze, drętwienie i mrowienie rąk, a także swędzenie i suchość skóry oraz infekcje dróg moczowych. Poza tym uznaje się, że spadek poziomu estrogenu w organizmie może być czynnikiem pojawienia się miażdżycy i innych chorób serca.

Menopauza wiąże się także ze zmniejszeniem gęstości kości, co prowadzi do osteoporozy. W związku z tym istnieje większa podatność na urazy i złamania. W trakcie menopauzy kobiety mogą również doświadczać zwiększonego owłosienia na ciele. Z kolei kondycja włosów na głowie ulega pogorszeniu. Wiele kobiet zauważa ich nadmierne wypadanie.

Podczas menopauzy może pojawić się przybieranie na wadze
Podczas menopauzy może pojawić się przybieranie na wadze123RF/PICSEL

Mimo że pojawiające się objawy są naturalne, to zdarza się, że utrudniają kobietom normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji warto zgłosić się do ginekologa. Odczuwanie objawów menopauzy jest kwestią indywidualną. Niektóre kobiety znacznie łagodniej przechodzą zmiany zachodzące w organizmie w związku z przekwitaniem.

Jedną z metod łagodzenia objawów okresu okołomenopauzalnego jest wdrożenie hormonalnej terapii zastępczej. Konieczna jest jednak wcześniejsza analiza wszelkich przeciwwskazań, korzyści oraz skutków ubocznych. Alternatywą są preparaty roślinne zawierające tzw. fitohormony.

Przechodzenie menopauzy jest uzależnione również od stylu życia. Chcąc łagodnie odczuwać wszelkie zmiany, warto postawić na zdrową i zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, a także zadbać o jakość snu i regularnie się badać.

***

Recepta na piękną skórę w czasie menopauzyInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas