Pierwsze wyjście na stok. Oto zasady, o których trzeba pamiętać
17 stycznia pierwsi uczniowie rozpoczęli ferie zimowe 2022. A stoki narciarskie stopniowo zapełniają się fanami białego szaleństwa. Nieważne, czy jesteś już doświadczonym narciarzem lub snowboardzistą, czy dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem. Oto zasady, o których musisz pamiętać przed wyjściem na stok.
Ferie zimowe 2022 to kolejna okazja do aktywnego wypoczynku na stokach. Do pierwszego wyjścia na narty lub snowboard po długim czasie warto się dokładnie przygotować. Oto zasady, o których bezwzględnie należy pamiętać.
Zimowe szaleństwo podczas ferii 2022. O czym musimy pamiętać?
Przed pierwszym wyjściem na stok warto zadbać o odpowiedni strój. Jak więc ubrać się na narty lub snowboard? Musimy pamiętać o tym, że w trakcie uprawiania tych sportów nie możemy się przegrzewać. Dlatego też powinniśmy postawić na bieliznę termoaktywną, kurtkę i spodnie narciarskie oraz koniecznie - nieprzemakalne rękawiczki.
Jeśli planujesz wybrać się na stok w dżinsach, szybko zapomnij o tym pomyśle. W razie upadku spodnie tego typu szybko przemokną, przez co narazisz się na nieprzyjemny chłód.
Bezpieczeństwo na stoku jest najważniejsze
Decydując się na narciarskie szaleństwo musimy pamiętać, iż na stoku najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Dlatego też ważnym elementem wyposażenia każdego narciarza i snowboardzisty jest kask.
Pamiętajmy również, iż obowiązujące w Europie przepisy nakazują, żeby każde dziecko do 16. roku życia koniecznie miało na głowie kask.
Pierwszy wyjazd na narty. Z instruktorem czy bez?
Jeśli przychodzi ci do głowy pomysł samodzielnego nauczenia się jazdy na nartach, szybko go porzuć. Mimo, iż ten sport wydaje się pozornie nieskomplikowanym, w rzeczywistości wcale tak nie jest.
Jeżdżąc samotnie początkujący narciarz ryzykuje nie tylko wypadkiem, ale także wykształceniem złych nawyków, które potem trudno będzie wyeliminować. Jazdy na nartach najlepiej więc uczyć się pod okiem wykwalifikowanego instruktora.
Podstawowa zasada: Zero alkoholu na stoku
Jazda na nartach czy na snowboardzie to jak jazda samochodem. Z uwagi na własne bezpieczeństwo, jak i bezpieczeństwo innych osób, absolutnie nie wolno spożywać alkoholu zarówno przed, jak i w trakcie przygody na stoku.
Co grozi za jazdę na nartach po spożyciu alkoholu? Ten, kto uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny - tak stanowi polskie prawo. Kara grzywny ma postać mandatu karnego, którego wysokość może wynieść od 20 do nawet 500 złotych.
Zobacz także: