PIT-0 dla seniorów. Zdradzamy zmiany w Polskim Ładzie

Koniec PIT-0 dla niektórych seniorów. ZUS domaga się zmian w nowo wprowadzonej uldze podatkowej dla pracujących emerytów w ramach Polskiego Ładu. Kto może na tym stracić? Zdradzamy szczegóły.

Koniec PIT-0 dla niektórych seniorów
Koniec PIT-0 dla niektórych seniorów123RF/PICSEL

PIT-0 dla seniora - kto może skorzystać z ulgi?

Polski Ład wspiera emerytów w kontynuacji ich pracy oraz w rozwoju zawodowym. Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje ulga dla pracujących seniorów (tzw. PIT-0 dla emeryta), którzy mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury czasowo zrezygnują z jej pobierania i pozostaną aktywni zawodowo. PIT-0 to ulga, która polega na zwolnieniu od podatku dochodowego z pracy na etacie, z umowy zlecenia lub pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z ulgi mogą korzystać kobiety powyżej 60. roku życia oraz mężczyźni powyżej 65. roku życia, jeżeli nie otrzymują świadczenia mimo nabycia uprawnienia prawa do:        

  • emerytury lub renty rodzinnej z KRUS,        
  • emerytury lub renty rodzinnej z mundurowych systemów ubezpieczeń,        
  • emerytury lub renty rodzinnej z ZUS,       
  • świadczeń pieniężnych w związku ze zwolnieniem ze służby stałej funkcjonariusza służby mundurowej,        
  • uposażenia przysługującego sędziemu w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego. 

PIT-0 dla seniora - jakiej kwoty nie można przekroczyć?

Ministerstwo Finansów wskazuje, że suma przychodów zwolnionych od podatku w ramach PIT-0 nie może przekroczyć łącznie kwoty 85 528 zł. Warto zaznaczyć, jeśli limit ten zostanie przekroczony, do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej zastosowana będzie kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł. Co do zasady, przychody, które są objęte ulgą dla pracujących emerytów, podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym.

Jak złożyć PIT-0 dla pracującego seniora?

Co ważne, w przypadku osób pracujących na etacie lub na podstawie umowy zlecenia konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ulga dla pracujących seniorów). Warto również zaznaczyć, że oświadczenie nie ma wzoru urzędowego, można je zredagować lub skorzystać z przykładowego wzoru (dostępny na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl).

Ministerstwo Finansów podkreśla, że wniosek należy złożyć na piśmie. Ponadto trzeba w nim zaznaczyć, że spełniamy warunki do stosowania ulgi. Jednocześnie w oświadczeniu trzeba zawrzeć klauzulę o treści: "Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego wniosku.

Przykładowy wzór oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z ulgi dla pracujących emerytów
Przykładowy wzór oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z ulgi dla pracujących emerytówINTERIA.PL/materiały prasowe

Gdzie należy złożyć wniosek PIT-0 dla seniorów? Oświadczenie o spełnieniu wymagań PIT-0 dla emerytów należy złożyć do pracodawcy, u którego osoba jest zatrudniona. Jeśli wniosek spełni wszystkie wymogi formalne, pracodawca lub zleceniodawca (płatnik składek) zastosuje zwolnienie najpóźniej od następnego miesiąca po złożeniu oświadczenia.

PIT-0 dla seniorów - jakie zmiany?

Ulga PIT-0 jest niewątpliwie jedną z korzystnych ulg w Polskim Ładzie. Zasada jest taka: im wyższa pensja, tym zysk z reformy jest wyższy. Natomiast 24 marca resort finansów przedstawił do konsultacji projekt zmian w podatkach. Jego głównym celem jest usunięcie z Polskiego Ładu najbardziej kontrowersyjnych przepisów. Projekt zakłada m.in. likwidacje ulgi dla klasy średniej, a także obniżenie stawki podatku PIT z 17 do 12 proc. Etap konsultacji społecznych ma potrwać do 2 kwietnia 2022 roku. Z kolei zmiany mają wejść w życie w 2023 roku, ale będą obowiązywać wstecznie - od 1 lipca 2022 roku.

W projekcie ustawy o PIT zawarto także zmiany dla seniorów. W uzasadnieniu do projektu ustawy naprawiającej Polski Ład możemy przeczytać: "Od 1 stycznia 2023 r., zwolnienie będzie obejmowało wyłącznie te osoby, które mimo nabycia uprawnienia do świadczenia nigdy nie pobierały świadczenia emerytalnego. Zatem po zmianie z omawianego zwolnienia nie skorzystają osoby, które powróciły na rynek pracy z emerytury (renty), również korzystające ze zwolnienia w 2022 r." Innymi słowy, nie będzie można już skorzystać z PIT-0 dla seniorów i nie płacić podatku od pensji, gdy pobierało się emeryturę lub rentę rodzinną. Ministerstwo Finansów informuje, że takich zmian w Polskim Ładzie pomagał się ZUS.

PIT-0 dla seniorów. ZUS domaga się zmian
PIT-0 dla seniorów. ZUS domaga się zmian123RF/PICSEL

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ostrzega jednak przed optymalizacją podatkową, w przypadku gdy osoba przechodzi na emeryturę, a następnie rezygnuje z niej w celu skorzystania z PIT-0. Tego typu działania mogą być uznane przez służbę skarbową jako optymalizacja podatkowa, czyli działania mające na celu zminimalizowanie obciążeń podatkowych lub uniknięcie płacenia podatków. Jeśli zmiany w Polskim Ładzie zostaną wprowadzone w życie, seniorzy już nie będą mogli przechodzić z emerytury na ulgę PIT-0.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas