PIT 2023. Kiedy można spodziewać się zwrotu podatku?
Zwrot podatku jest wypłacany, kiedy w wyniku rozliczenia podatku dochodowego dochodzi do nadpłaty. Informacje, czy go otrzymamy i, w jakiej kwocie, możemy znaleźć na podsumowaniu deklaracji podatkowej. Od czego zależy, jak szybko zostanie wypłacony i czy można to sprawdzić?
Spis treści:
Jak otrzymać zwrot podatku?
Zwrot podatku możemy dostać na rachunek bankowy, przekazem pocztowym lub w kasie Urzędu Skarbowego. Jeśli chcemy, aby nadpłatę wpłacono na konto, musimy pamiętać, aby wcześniej zgłosić jego numer do organu podatkowego.
Aby ustalić, kiedy otrzymamy zwrot podatku, musimy dokładnie wiedzieć, kiedy złożyliśmy deklarację PIT. Im wcześniej to zrobimy, tym szybciej dostaniemy nadpłatę z powrotem.
Czemu nadpłata nie wróciła?
W niektórych sytuacjach, nawet kiedy złożymy wniosek o zwrot podatku, może nam nie przysługiwać do niego prawo. Dzieje się tak, jeśli mamy zaległości podatkowe lub niespłacone odsetki za zwłokę. Prawo do nadpłaty nie przysługuje nam także w wypadku niepokrytych kosztów upomnień, bieżących zobowiązań podatkowych oraz nieuregulowanych zaliczek na podatek. Kwota nadpłaty jest wtedy w pierwszej kolejności kierowana na pokrycie tych kosztów.
Jeśli nadpłata nie przekracza dwukrotności kosztów upomnienia w przypadku postępowania egzekucyjnego, czyli jest równa lub mniejsza niż 23,20 zł oraz nie podano rachunku, na który powinna zostać zwrócona, zostaje w kasie Urzędu Skarbowego. Podatnik będzie zmuszony do samodzielnego wystąpienie o jej zwrot podczas wizyty w urzędzie.
Jak sprawdzić status zwrotu podatku?
Informację, kiedy zostanie nam zwrócony podatek, możemy znaleźć poprzez zalogowanie się do e-Urzędu Skarbowego. Wystarczy wejść w zakładkę "Zwroty podatków". Znajdziemy tam status zwrotu i datę, kiedy prawdopodobnie go otrzymamy. Możemy także sprawdzić, czy w innych zobowiązaniach podatkowych także mamy nadpłatę.
Ile dni ma Urząd Skarbowy na zwrot podatku?
Organy podatkowe podają maksymalne terminy, w których wypłacą zwrot nadpłaty. Zależą one od rodzaju wniosku, który złożyliśmy. W przypadku deklaracji PIT, która złożona została elektronicznie, zwrot podatku nastąpi do 45 dni od daty złożenia wniosku. Każdy inny rodzaj złożenia deklaracji oznacza, że zwrot nastąpi w ciągu trzy miesięcy od daty złożenia.
Jeśli zdecydowaliśmy się na złożenie zeznania korygującego naszą deklarację PIT, będziemy musieli pogodzić się z możliwymi dwoma dodatkowymi miesiącami oczekiwania. W takiej sytuacji zwrot nie może wystąpić wcześniej niż trzy miesiące od złożenia wniosku PIT.
Terminy podane przez Urząd Skarbowy to maksymalny czas, w którym można dostać zwrot. Podatek może zostać zwrócony wcześniej. W przypadku kiedy Urząd spóźnia się z oddaniem nadpłaty, podatnik ma prawo do ubiegania się o odsetki za zwłokę.