​Plac Dizengoff - modernistyczne serce Tel Awiwu

Aktualizacja

W samym centrum Białego Miasta, jak określa się najpiękniejszą część Tel Awiwu, jest Plac Ziny Dizengoff. To idealne miejsce do podziwiania modernizmu. Miniatura tego placu jest pierwszym eksponatem, jaki zobaczymy na dobiegającej końca wystawie "Gdynia - Tel Awiw" w Muzeum Polin.

Plac Dizengoff i kolorowa fontanna Ognia i Wody
Plac Dizengoff i kolorowa fontanna Ognia i Wody 123RF/PICSEL

Tel Awiw, założony w 1909 r., miał być "pierwszym miastem hebrajskim". Nadmorskie miasto stało się celem podróży oraz miejscem osiedlania się imigrantów przybywających, by tworzyć przyszłe państwo żydowskie. Do Ziemi Świętej, wraz z rosnącą w Niemczech falą antysemityzmu, emigrowali inżynierowie żydowskiego pochodzenia, którzy byli orędownikami modnego wówczas kierunku architektonicznego w obrębie modernizmu - Bauhausu. W Tel Awiwie znaleźli doskonałe miejsce do realizacji swoich śmiałych wizji.

Ale gdy 1934 r. ogłoszono konkurs na projekt centralnego placu Tel Awiwu - za najlepszą uznano wizję urodzonej w Rosji, ale wychowanej w Palestynie, 25-letniej Geni Averbuch. Koniec końców, każdy budynek na placu został zaprojektowany przez innego architekta, jednak wszystkie projekty były zatwierdzane przez Averbuch. Plac otwarto w 1938 r. Jego patronką została Zina Dizengoff, żona pierwszego burmistrza Tel Awiwu, Meira Dizengoffa.

Plac Dizengoff to idealne miejsce do podziwiania perełek modernizmu
Plac Dizengoff to idealne miejsce do podziwiania perełek modernizmu 123RF/PICSEL

Plac ma kształt ronda o średnicy 70 metrów. Okalają go minimalistyczne i funkcjonalne białe budynki o półokrągłych fasadach i długich balkonach. Szczególnie warto zajrzeć do Hotelu Cinema, gdzie dawniej mieściło kino Esther. W jego holu stoi projektor filmowy, a ściany pokrywają plakaty filmowe. W latach 70. plac podwyższono i poprowadzono pod nim drogi przejazdowe, co rozwiązało problemy komunikacyjne w mieście. Poza tym, na środku pojawiła się kolorowa fontanna Ognia i Wody. Kilka razy dziennie z obracającej się w rytm muzyki konstrukcji wystrzeliwują strumienie wody i słupy ognia.

Ponad cztery tysiące budynków w stylu Bauhaus rozsianych po całym centrum Tel Awiwu, w 2003 r. wpisano na listę UNESCO.

Makietę Placu Dizengoff podziwiać można na wystawie "Gdynia-Tel Awiw", która wskazuje podobieństwa między tymi odległymi od siebie o trzy tysiące kilometrów miastami. Ekspozycja będzie czynna do poniedziałku 3 lutego. W piątek, sobotę i niedzielę, na zakończenie wystawy, mury muzeum ożywi performance muzyczny Chóru Polin. Wydarzenie ma być komentarzem do głównych motywów wystawy.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas