Po wakacjach zrób test na HIV
Do wykonania badania zachęcają organizatorzy kampanii "Wróć bez HIV" i przypominają, że ryzykowne zachowania seksualne, którym sprzyjają wakacyjne wyjazdy, stanowią obecnie główną drogę zakażeń.
Wirus nie zna granic
Krajowe Centrum ds. AIDS, organizator kampanii "Wróć bez HIV", przypomina, że HIV nie zna granic, dlatego zawsze i wszędzie należy unikać ryzykownych zachowań - uprawiać bezpieczny seks, stosować prezerwatywy i rozmawiać o przeszłości seksualnej partnera. - Nieważne kim jesteś, gdzie jesteś, co robisz, jakie masz wykształcenie, czy też przekonania - HIV i AIDS może dotyczyć także Ciebie - przestrzegają organizatorzy kampanii.
Jak podkreśla dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec -Bogusławska, obecnie jednym z podstawowych problemów jeśli chodzi o HIV/AIDS w Polsce, jest brak wyobraźni - choć Polacy mają wiedzę na temat HIV/AIDS, nie stosują jej w życiu codziennym i nie odnoszą możliwości zakażenia do siebie.
Nowe zakażenia drogą kontaktów seksualnych mogłyby być zredukowane nawet o 30 proc., gdyby wszyscy zakażeni HIV dowiedzieli się o zakażeniu i przyjęli odpowiednie zachowania. Dlatego tak ważne jest robienie testów na obecność wirusa. Badania można wykonać anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, których adresy podane są na stronie: www.aids.gov.pl.
Co mówią statystyki?
Od rozpoczęcia badań w 1985 roku do 30 czerwca br. stwierdzono zakażenie HIV u 11 tys. 635 Polaków; co najmniej 5 tys. 453 z nich zakaziło się w związku z używaniem narkotyków. Odnotowano 2090 zachorowań na AIDS; 927 chorych zmarło - wynika ze statystyk Państwowego Zakładu Higieny.
W czerwcu br. wykryto 46 nowych zakażeń HIV (31 mężczyzn i 8 kobiet, w 7 przypadkach brak danych), najwięcej w województwach mazowieckim (8), łódzkim (7) i wielkopolskim (6).
W przypadku ponad 60 proc. nowych zakażeń HIV nie podano prawdopodobnej drogi zakażenia. Najliczniejszą grupę (21 osób) stanowiły osoby w grupie wiekowej 30-39 lat. W tym samym okresie zanotowano 23 przypadki AIDS i 9 zgonów na skutek AIDS.
Kampania "Wróć bez HIV" trwa od lipca. Wraz z końcem wakacji podsumowano jej pierwszy etap. Kampania zakończy się 1 grudnia 2009 r. wraz z obchodami Światowego Dnia AIDS.