Reklama

Reklama

Polacy w Brazylii. Polski stał się językiem urzędowym w jednej z gmin

W Brazylii polski stał się językiem urzędowym. Polonia brazylijska podjęła inicjatywę, której celem było docenienie polskich migrantów. W gminie Aurea w stanie Rio Grande do Sul polski dołączył do grona języków urzędowych i znalazł się obok portugalskiego, który obowiązuje w całym kraju.

Język polski językiem urzędowym w Brazylii

Język portugalski jest oficjalnym językiem, którym posługują się Brazylijczycy w całym kraju. Do grona języków urzędowych dołączył właśnie język polski. Decyzja dotyczy gminy Aurea w stanie Rio Grande do Sul. 

Jak podaje stowarzyszenie, pomysłodawcą jest Fabricio Vicroski, który reprezentuje polską grupę etniczną w Kolegium Sektorowym na rzecz Różnorodności Językowej w Rio Grande do Sul. Jego ideę poparła Centralna Reprezentacja Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej BRASPOL, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" oraz Instytut Języka Polskiego. 

Szacuje się, że decyzja dotycząca uznania języka polskiego za język urzędowy rozprzestrzeni się na inne regiony kraju. Projekt inicjatywy został przekazany również do innych gmin, w których mieszkańcami są potomkowie Polaków. 

Reklama

Okazuje się, że na tym jednak nie koniec. Inicjatywa brazylijskiej polonii zakłada jeszcze inne kwestie dotyczące języka polskiego. Zależy im, by trafił na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. 

Polacy w Brazylii

Szacuje się, że obecnie w Brazylii mieszkają nawet trzy mln osób polskiego pochodzenia. Pierwsi polscy migranci pojawili się tam już w połowie XIX wieku. Zakładali polskie osady i tworzyli lokalne społeczności. Nigdy nie zapomnieli, skąd pochodzą, a więc zależało im na kultywowaniu polskich tradycji i zwyczajów. 

Gmina Aurea, w której język polski podobnie jak portugalski jest językiem urzędowym, najprawdopodobniej została założona w 1906 roku. To właśnie wtedy w tym regionie Brazylii pojawili się polscy migranci. Mimo upływu tylu lat, do dzisiaj jest zamieszkiwana głównie przez osoby mające polskie korzenie.  

***

Zobacz także:

Dwa wieżowce jak z innej planety, czyli Phoenix Towers w Wuhan

Lotniska grozy. W tych miejscach Europy jest najgorzej

Savannah pierwszym w historii psem, który odbył pieszą podróż dookoła świata

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Brazylia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy