Polacy w Brazylii. Polski stał się językiem urzędowym w jednej z gmin

W Brazylii polski stał się językiem urzędowym. Polonia brazylijska podjęła inicjatywę, której celem było docenienie polskich migrantów. W gminie Aurea w stanie Rio Grande do Sul polski dołączył do grona języków urzędowych i znalazł się obok portugalskiego, który obowiązuje w całym kraju.

W gminie Aurea polski stał się językiem urzędowym
W gminie Aurea polski stał się językiem urzędowymFacebook123RF/PICSEL

Język polski językiem urzędowym w Brazylii

Język portugalski jest oficjalnym językiem, którym posługują się Brazylijczycy w całym kraju. Do grona języków urzędowych dołączył właśnie język polski. Decyzja dotyczy gminy Aurea w stanie Rio Grande do Sul.

Polonia brazylijska dokonała rzeczy bezprecedensowej w swojej historii - język polski dołączył do grona języków urzędowych w Gminie Aurea w stanie Rio Grandę do Sul, obok języka portugalskiego, oficjalnego języka Federacyjnej Republiki Brazylii. To niewątpliwy dowód uznania dla wkładu naszych rodaków w rozwój społeczny i kulturalny Brazylii, a zwłaszcza miejsc, w których diaspora potomków polskich emigrantów - często z drugiej połowy XIX wieku - jest najliczniejsza.
podało Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

Jak podaje stowarzyszenie, pomysłodawcą jest Fabricio Vicroski, który reprezentuje polską grupę etniczną w Kolegium Sektorowym na rzecz Różnorodności Językowej w Rio Grande do Sul. Jego ideę poparła Centralna Reprezentacja Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej BRASPOL, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" oraz Instytut Języka Polskiego.

Szacuje się, że decyzja dotycząca uznania języka polskiego za język urzędowy rozprzestrzeni się na inne regiony kraju. Projekt inicjatywy został przekazany również do innych gmin, w których mieszkańcami są potomkowie Polaków.

Okazuje się, że na tym jednak nie koniec. Inicjatywa brazylijskiej polonii zakłada jeszcze inne kwestie dotyczące języka polskiego. Zależy im, by trafił na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W planach jest inwentaryzacja i opracowanie funkcjonowania języka polskiego jako niematerialnego dziedzictwa kulturowego Brazylii, a w konsekwencji wpisanie go na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Skutkiem tego będzie - oprócz formalnego uznania - zobowiązanie prawne Republiki Brazylii do zachowania języka polskiego jako żywego świadectwa społecznego i kulturowego rozwoju kraju
podało Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

Polacy w Brazylii

Szacuje się, że obecnie w Brazylii mieszkają nawet trzy mln osób polskiego pochodzenia. Pierwsi polscy migranci pojawili się tam już w połowie XIX wieku. Zakładali polskie osady i tworzyli lokalne społeczności. Nigdy nie zapomnieli, skąd pochodzą, a więc zależało im na kultywowaniu polskich tradycji i zwyczajów.

Gmina Aurea, w której język polski podobnie jak portugalski jest językiem urzędowym, najprawdopodobniej została założona w 1906 roku. To właśnie wtedy w tym regionie Brazylii pojawili się polscy migranci. Mimo upływu tylu lat, do dzisiaj jest zamieszkiwana głównie przez osoby mające polskie korzenie.

***

Zobacz także:

Jak czytać etykiety? Niektóre nazwy zaskakująInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas