Reklama

Polaków podróżowanie po kraju - średnio pięć razy w roku i na weekend

​98 proc. badanych uważa, że warto podróżować po Polsce. Mimo to, zwykle wyjeżdżamy co najwyżej 5 razy w roku, z reguły ograniczając się do krótkich, bo zaledwie weekendowych, wypadów. Co ciekawe, chętniej niż nad morze, udajemy się w rodzime góry...

Polska to piękny kraj; nie brak tu ciekawych miejsc; Polska jest bardzo różnorodna; mamy wyjątkowe krajobrazy; lubię odkrywać nowe miejsca; dobrze znać swój kraj; dużo tu atrakcji i zabytków - oto powody, dla których 98 proc. Polaków uważa, że warto podróżować po kraju nad Wisłą.

Pozostałe 2 proc. ankietowanych w badaniu - które przeprowadził portal Triverna, a w którym udział wzięło ponad 1,3 tys. Polaków - jest zdania, że po Polsce nie warto, ponieważ: jest drogo; lepiej jechać za granicę; pogoda jest niepewna; wszędzie jest tak samo.

Reklama

Jak wynika dalej, po rodzimym kraju najchętniej podróżujemy z partnerem/partnerką (37 proc.), z rodziną (26 proc.) bądź z przyjaciółmi albo ze znajomymi (22 proc.). Co ciekawe, na samotną podróży decyduje się 14 proc. Polaków.

Najpopularniejszym środkiem transportu jest samochód (61 proc.), następnie pociąg (28 proc.) oraz autobus (5 proc.). Przyczepę kempingową, samolot, stop, rower wskazało po 1 proc. ankietowanych.

Które polskie kierunki wybieramy najchętniej (uwaga: tu respondenci mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź)? Zdecydowana większość lubi góry. Miasto wskazała ponad połowa badanych (52 proc.). Dopiero na kolejnych miejscach uplasowało się morze (41 proc.), jezioro (30 proc.), wieś (23 proc.) oraz las (1 proc.).

Z kolei najczęstszym (bo dla 70 proc. biorących udział w badaniu) celem krajowych podróży jest po prostu zwiedzanie i odkrywanie nowych miejsc oraz odpoczynek i relaks. Kolejni jadą w celu odwiedzenia rodziny czy znajomych. Nie brakuje też podróżujących w celach służbowych bądź hobbystycznych.

Okazuje się też, że po kraju nad Wisłą podróżujemy latem (59 proc.: czerwiec 10 proc., lipiec 26 proc., sierpień 23 proc.) i wczesną jesienią (18 proc.). Ze względu na niepewną pogodę - co również wskazali respondenci, jako powód, dla którego nie warto podróżować po Polsce - wyniki te nie powinny być zaskakujące.

O to, jak częste i jak długie są to wyjazdy, twórcy badania też zapytali. I tak ponad połowa ankietowanych (53 proc.) odbywa od 1 do 5 krajowych podróży w ciągu roku, co czwarty zaś (27 proc.) podróżuje częściej, bo nawet do 10 razy w roku. Średni czas podroży po Polsce to zaledwie weekend - decyduje się na niego 66 proc. badanych. Natomiast na tygodniowy wyjazd może pozwolić sobie co czwarty z nas (28 proc.). 


PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy