Reklama

Reklama

Polskie imię żeńskie o wyjątkowym znaczeniu. Kojarzone jest z pięknem

Imię Kalina w Polsce nie bije rekordów popularność, jednak rodzice coraz chętniej nadają je swoim córkom. Ładnie brzmi, ma wiele zdrobnień i wyjątkowe znaczenie. Ponadto opisuje osobę inteligentną, bystrą i bardzo przyjazną. Co jeszcze warto wiedzieć na temat imienia Kalina?

Imię Kalina - pochodzenie

Kalina to imię pochodzenia polskiego. Tak samo nazywa się krzew z charakterystycznymi, drobnymi, czerwonymi owocami - i od niego właśnie się wywodzi. Niektórzy przypisują mu także pochodzenie greckie - od słowa "kallimos" co oznacza "piękny". Imię Kalina w Polsce jest używane już od XV wieku.

Imię Kalina - numerologia, znaczenie, cechy charakteru

Imię Kalina to numerologiczna trójka. Opisuje osobę obdarzoną wieloma talentami, bardzo kreatywną, z dużymi podkładami wyobraźni. Ponadto posiada szerokie horyzonty myślowe. Numerologiczna trójka przypisywana jest również ludziom niezwykle przyjacielskim, oddanym, z poczuciem humoru i pozytywną energią. Kalina lubi dużo mówić, ale jest też świetną słuchaczką.

Reklama

Czytaj również: To imię niesie same dobre cechy. Oznacza kobietę czczoną i szanowaną

Imię Kalina - zdrobnienia

Kalina to dźwięczne imię, które można zdrabniać na wiele różnych sposobów. Najbardziej popularne to: Kalinka, Kalineczka, Kalincia, Kalinusia, Kalisia, Lineczka, Linuśka, Linka, Linusia.

Kalina - imieniny

Kalina obchodzi imieniny tylko raz w roku - 11 lipca. Tego dnia Kościół katolicki wspomina świętego Benedykta z Nursji, świętą Marię Różę Molas, świętą Olgę Kijowską oraz świętego papieża Piusa I.

Czy imię Kalina jest święte? Patronka imienia Kalina

Nie było dotąd świętej o imieniu Kalina, jednak jako patronkę osób noszących to imię przypisuje się świętą Akwilinę z Byblos, urodzoną w III wieku n.e. Żyła ona w trudnych dla chrześcijan czasach, kiedy to wiary tej nie uznawano. Rodzina Akwiliny była bardzo wierząca i pobożna, a ona sama już jako nastolatka często opowiadała innym o Bogu. Za stosowanie zakazanych praktyk srogo ją ukarano - została dotkliwie pobita i z ciężkimi obrażeniami została wyrzucona poza mury miasta. Do Akwiliny przyszedł wtedy anioł, który uleczył jej rozległe rany.

Zobacz też: Kobiety o tym imieniu są ambitne i niezależne. Mają też ogromną duchową moc

Imię Kalina - popularność

Imię Kalina w ciągu ostatnich lat coraz bardziej zyskuje na popularności. Z oficjalnych danych ze stycznia 2022 r. wiemy, że imię to nosi w Polsce obecnie 13433 kobiet. W pierwszej połowie ubiegłego roku otrzymało je 254, a w roku 2021 zostało nadane 626 razy. 

Znane osoby o imieniu Kalina

W Polsce znane kobiety o imieniu Kalina są w większości związane z działalnością artystyczną. Należą do nich:

  • Kalina Jędrusik - aktorka, piosenkarka, artystka kabaretowa
  • Kalina Hlimi-Pawlukiewicz - kompozytorka, piosenkarka, aktorka,
  • Kalina Błażejowska - pisarka, dziennikarka
  • Kalina Janusiak - aktorka
  • Kalina Wojciechowska - tłumaczka, teolog, ewangelicka biblistka

Sprawdź: ZNACZENIE IMION

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaczenie imion | numerologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy